Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Będzie nowy most w Szczecinie

Maciej Janiak, Głos Szczeciński,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

W tym roku Miejski Zakład Komunikacyjny musi znaleźć firmę, która zbuduje most kablowy na Wyspę Jaskółczą. Jest na to 1,4 mln zł.
Miasto zamierzało wybudować most, przy okazji remontu Bulwaru Nadodrzańskiego, wykorzystując pomoc finansową Unii Europejskiej. Niestety miejski projekt czeka na dofinansowanie na liście rezerwowej i może czekać jeszcze wiele miesięcy.

- Niezależnie od projektu pieniądze na most kablowy były zapewnione w budżecie miasta - tłumaczy Michał Przepiera, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. - Trzeba go budować. Nie ma na co czekać, jest ważny dla miasta.

Po moście przebiegną kable energetyczne z pobliskiej podstacji zasilającej m. in. sieć trakcyjną. Teraz są umocowane do mostu drogowego, z którego korzystają np. dzieci chodzące do pobliskiej szkoły. Przewody są dobrze zabezpieczone, ale wciąż niebezpieczne.

- Teraz jest zagrożenie, bo do przewodów jest dojście - mówi Krystyna Gawrońska z MZK. - Te kable będą zdemontowane z mostu drogowego i przeniesione na nowy most.

Jego budową ma się zająć MZK. Most będzie rozpięty pomiędzy żelbetowymi przyczółkami, mam mieć 31 m długości i 6 m szerokości. Będzie miał stalową konstrukcję. Kable będą położone na nim, dostęp do nich będą miały jedynie ekipy techniczne.

MZK spodziewa się do końca roku podpisać umowę na budowę mostu. Konstrukcję stalową można zacząć budować zimą w halach. Z osadzaniem pali i betonowaniem przyczółków trzeba poczekać do wiosny.

źródło: Głos Szczeciński

30 komentarzy