Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Warszawa: Tramwaje zmienią trasy w całej Warszawie

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jacek

Za niecały miesiąc zmienią się trasy większości linii. Z niektórymi się pożegnamy, za to na pozostałych tramwaje będą kursować częściej i nareszcie przestaną podjeżdżać na przystanki stadami.
Tak ogromnych przetasowań nie było od lat. Dotyczą ponad 20 linii. Dotarliśmy do projektu przygotowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego, który ma wejść w życie za niecały miesiąc.

Około 20 grudnia planowane jest otwarcie gotowych już torów tramwajowych z Nowego Bemowa na Piaski. Pojadą tamtędy trzy linie: 2, 13 i 35.

Dla wielu pasażerów świętem może być powrót "czwórki" na trasę sprzed lat - z Mokotowa na Stalową na Pradze. W 2001 r. wyprostowano trasę tej linii, bo jak dowodził Zarząd Dróg Miejskich tramwaje skręcające z pl. Bankowego na Trasę W-Z blokowały przejazd samochodom. Na nic zdały się pikiety i setki listów, którymi mieszkańcy zasypywali urzędników. Miejski inżynier ruchu Janusz Galas nadal ma wątpliwości. - O tym, czy ta linia wróci na starą trasę, musi zdecydować prezydent Andrzej Urbański - powiedział nam w piątek. Gdy zadzwoniliśmy do prezydenta, powiedział, że jest za granicą i nie będzie rozmawiać na ten temat. Decyzję ma podjąć na początku przyszłego tygodnia.

Przesądzone są za to losy kilku linii. Jak się dowiadujemy, ZTM przymierza się do likwidacji 12 (Nowe Bemowo - al. Zieleniecka), 23 (Nowe Bemowo - Stalowa), 29 (Piaski - Banach), 44 (pl. Narutowicza - Gocławek) i 45 (Potocka - Banacha). W zamian część tramwajów miałaby jeździć na dłuższych trasach, a także o wiele częściej niż teraz. Np. dziewiątka czy 24 na przystankach w Al. Jerozolimskich w godzinach szczytu pojawiłyby się co pięć minut, a w południe co siedem i pół minuty. Podobnie linia 26 na Trasie W-Z i Grochowskiej oraz jedna z linii kursujących z południa na północ miasta.

Na ulicach znowu pojawiłyby się jednowagonowe tramwaje, czyli tzw. solówki. Wyruszą na trasy mniej obciążonych linii: 20, 21 i 27. - Wkrótce zaczną się przygotowania do wysłania ich na tory. Nie tylko trzeba będzie rozczepić tramwaje, ale też zamontować lusterka w wagonach, które jeździły jako drugie i zlikwidować sprzęg, który łączył wagony. Mógłby być niebezpieczny - mówi Robert Człapiński z działu nadzoru ruchu ZTM.

Na temat całej rewolucji pracownicy ZTM nie chcą się na razie oficjalnie wypowiadać. Twierdzą, że nie wszystko jest jeszcze dopięte na ostatni guzik. - Wciąż szlifujemy ten projekt. Ostateczne trasy powinny być gotowe w przyszłym tygodniu - obiecuje Grzegorz Dziemieszczyk z działu planowania przewozów. Urzędnicy nie chcą też powiedzieć, czy przy okazji rewolucji tramwajowej trasy zmienią też autobusom.

Nowe trasy tramwajów:

1 - z Annopola zamiast na Nowe Bemowo od al. "Solidarności" Towarową i Grójecką na pl. Narutowicza (zastąpi tam 32)

2 - z Żerania Wsch. przez Piaski i Nowe Bemowo na Koło

3 - z Gocławka skrócona na Annopol (zamiast 25)

4 - z Wyścigów przez pl. Bankowy i pl. Wileński na Stalową (teraz do Potockiej)

6 - z Gocławka do Huty przez Mickiewicza i Słowackiego (zamiast przez d. rondo Babka)

7 - z Kawęczyńskiej do pętli przy Banacha (dziś na Okęcie)

13 - z Kawęczyńskiej przez centrum i Nowe Bemowo nową trasą i Nocznickiego do Huty

19 - z Piasków tylko do stacji metra Wilanowska (a nie na Wyścigi)

20 - z Boernerowa do pl. Narutowicza (zamiast do pętli przy Banacha)

24 - z Gocławka na Nowe Bemowo (połączenie z 12)

25 - z Okęcia wydłużona na Żerań Wschodni (zamiast 3)

27 - od pętli przy Cmentarzu Wolskim do Potockiej (zamiast Marymoncką do Huty)

32 - z Annopola na Nowe Bemowo (zastąpi 1)

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy