Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Łódź: MPK kupuje nowe autobusy

mg, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jacek

W przyszłym roku do Łodzi przyjedzie blisko 70 autobusów. Wśród nich będzie całkowita nowość - małe busy, które będą wozić łodzian na peryferie miasta.
Łódzkie MPK właśnie ogłosiło przetarg na zakup 69 nowych wozów. Wszystkie będą miały niskie podłogi, by ułatwić wsiadanie i wysiadanie niepełnosprawnym i starszym łodzianom. Wśród nich będzie:

 • 17 autobusów o długości ośmiu metrów. Każdy ma zabrać co najmniej 36 pasażerów. Krótkie, jednoczłonowe autobusy mają obsługiwać głównie linie peryferyjne, którymi podróżuje niewielu pasażerów,

 • 15 autobusów o długości 12 metrów, które zabiorą co najmniej 95 pasażerów

 • 37 autobusów przegubowych, mierzących 18 metrów, mogących pomieścić ponad 148 pasażerów.

  MPK stawia warunki. Wszystkie wozy mają mieć silniki Mercedes Benz i muszą przyjechać do Łodzi w terminie od 15 tygodni do dziewięciu miesięcy od daty podpisania umowy. To oznacza, że będą wozić łodzian już w przyszłym roku. To nie koniec wymagań stawianych producentom. Autobusy dla Łodzi muszą być produkowane seryjnie, sprawdzone w eksploatacji w innych miastach. Producent, który wygra przetarg, musi udzielić na swoje wozy co najmniej 24-miesięcznej gwarancji i dostarczać części zamienne przez cały następny rok.

  To pierwszy tak duży zakup taboru od 2002 roku. "Gazeta" wielokrotnie pisała o bardzo złym stanie technicznym tramwajów i autobusów, o rosnącej w ogromnym tempie liczbie awarii. - Przez ostatnie lata spółka miała kłopoty finansowe - wyjaśnia Bogumił Makowski z MPK. - W listopadzie 2003 roku wdrożyliśmy program naprawczy, który pozwolił w roku 2004 odzyskać płynność finansową. Dzięki zyskom mogliśmy w tym roku znów zacząć odnawiać tabor - dodaje Makowski.

  W 2005 roku MPK kupiło 19 dwunastometrowych Jelczy 121MB. Pierwszych pięć trafiło pod koniec października do zajezdni przy ulicy Nowe Sady. Dziś jest ich dziesięć, a producent Polskie Autobusy Sp. z o.o. zapewnia, że dziewięć ostatnich wozów przyjedzie do Łodzi jeszcze przed końcem roku. - Ale odnowa taboru to nie tylko kupno autobusów - mówi Makowski. - W tym roku pracownicy zakładu techniki wyremontowali 32 wagony tramwajowe, a do końca roku zmodernizują jeszcze dwa. Odnawiane są także autobusy Ikarus 280.

  Nie licząc nowych Jelczy 121MB po Łodzi jeździ 379 autobusów i 468 tramwajów.

  źródło: Gazeta Wyborcza

 • brak komentarzy