Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Rzeszów: Rzeszowskie MPK chce kupować autobusy na gaz

art, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jacek

- Autobusy napędzane gazem ziemnym to przyszłość. Dlatego też chcemy pozyskać cztery miliony złotych z EkoFunduszu na dofinansowanie ich zakupu - mówi Wiesław Pomianek, dyrektor rzeszowskiego MPK.
Dotychczas Rzeszów starał się o pieniądze z zewnątrz przede wszystkim na inwestycje drogowe. Teraz nadarza się okazja, aby zdobyć środki na inny cel - na miejską komunikację. Szansą to jest EkoFundusz. - Jest to fundusz krajowy, dysponujący pieniędzmi na wspieranie przedsięwzięć ograniczających zanieczyszczenie środowiska - mówi Stanisława Bęben, dyrektor wydziału pozyskiwania funduszy rzeszowskiego urzędu miasta. - A takim jest właśnie zakup ekologicznych autobusów napędzanych gazem - dodaje Stanisława Bęben.

Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji dysponuje blisko dwustoma autobusami. - Nasz tabor nie jest nowy - ok. 40 autobusów ma lub przekroczyło już dwadzieścia lat. Żeby nasz tabor spełniał wymogi unijne, które zakładają, że do 2020 roku przynajmniej 20 proc. autobusów musi być napędzanych gazem, potrzebna jest wymiana 20 pojazdów rocznie - mówi Wiesław Pomianek, szef MPK. - Dodatkowe pieniądze bardzo przyspieszyłyby wymianę samochodów, dlatego też wystąpiliśmy do EkoFunduszu o przyznanie środków - dodaje Pomianek. MPK chce zdobyć cztery miliony złotych. - To byłoby dofinansowanie zakupu 40 pojazdów - mówi szef MPK. Czy uda się zdobyć środki z EkoFunduszu okaże się na początku przyszłego roku.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy