Informacje
Stanisław Horoszko dyrektorem Muzeum Techniki i Komunikacji
akr, Gazeta Wyborcza,
dodane przez
MQ
Stanisław Horoszko został dyrektorem Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki. Muzeum powstanie w starej zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej.
48-letni Horoszko powołany został na to stanowisko wczoraj. Ostatnio był kierownikiem Działu Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz kuratorem muzeum ds. współpracy polsko-niemieckiej (znakomicie zna język niemiecki). W 2004 r. współtworzył międzynarodowy projekt "Twierdze w Europie Środkowo-Wschodniej", który finansowany był z funduszy unijnych.Powstanie muzeum techniki to w dużej mierze sukces miłośników historii Szczecina. To oni, po opuszczeniu starej zajezdni przez MZK, lobbowali za utworzeniem tam właśnie takiej placówki. Swoje stałe miejsce znajdą tam stare szczecińskie tramwaje zachowane dzięki działalności Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. Tam także będzie mogła być eksponowana wieża niemieckiego czołgu Pantera odnaleziona kilka lat temu pod nasypem kolejowym przy Autostradzie Poznańskiej. Na rzecz muzeum działają już też miłośnicy dawnego Szczecina skupieni wokół portalu sedina.pl. Odnaleziony przez nich stary magiel także trafi do zajezdni.
Chociaż muzeum formalnie rozpocznie działalność 1 stycznia, potrzeba będzie przynajmniej roku, by mogło przyjąć pierwszych zwiedzających. Zajezdnię trzeba bowiem wyremontować.
źródło: Gazeta Wyborcza
Przeczytaj więcej na temat Likwidacja zajezdni Niemierzyn:
- Wiemy kto przebuduje Muzeum Techniki i Komunikacji (30.04.2020)
- Są chętni na przebudowę Muzeum Techniki i Komunikacji (14.04.2020)
- Muzeum Techniki i Komunikacji – przetarg wystartował (21.02.2020)