Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Gdańsk: Gdański ZKM kupił kolejne autobusy niskopodłogowe

Mikołaj Chrzan, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jacek

Pięć przegubowych niskopodłogowych Mercedesów przyjechało do Gdańska. To kolejna seria używanych pojazdów z Berlina kupionych w tym roku przez gdański ZKM.
- To samochody używane, ale wszystkie w bardzo dobrym stanie i znakomicie wyposażone. Mają elektroniczne wyświetlacze, klimatyzację, platformy dla osób niepełnosprawnych, no i są młodsze niż wiele innych sprowadzanych do Polski autobusów. Data produkcji to 1996 r. - opowiada Izabela Kozicka-Prus, rzecznik prasowy ZKM w Gdańsku.

Autobusy dotarły w czwartek do bazy ZKM przy ul. Hallera. Kilka dni potrwa ich przygotowanie do wyjazdu na gdańskie ulice. - Po świętach będzie można spotkać je na trasie - zapewnia rzecznik ZKM.

Pięć Mercedesów to już druga seria używanych autobusów kupionych w Berlinie. Wcześniej przyjechało do Gdańska 15 takich samych pojazdów. W pierwszej transzy za jeden autobus ZKM zapłacił ok. 285 tys. zł, w drugiej - ok. 272 tys. zł (bez podatku VAT).

Teraz gdański ZKM ma już 103 autobusy niskopodłogowe (na 230 wszystkich). - Wkrótce wskaźnik udziału autobusów niskopodłogowych będzie jeszcze lepszy - zapowiada Kozicka-Prus. - W pierwszym kwartale 2006 r. za pieniądze z kredytu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju chcemy kupić 33 nowe pojazdy: 30 zwykłych autobusów i trzy przegubowe.

- Nadal jesteśmy także zainteresowani kupowaniem takich wozów, jak te Mercedesy. Jeśli na rynku będą się pojawiały takie okazje, będziemy się im przyglądać - mówi rzecznik ZKM. - Na pewno jednak nie będą to nigdy starsze lub gorzej wyposażone auta niż te, które kupiliśmy teraz.

Zakupami ZKM przygotowuje się do redukcji kosztów i rynkowej walki. Od 1 stycznia 2006 r. na nowe, uruchamiane w Gdańsku linie mają być organizowane przetargi. Za dwa lata przetargi obejmą wszystkie linie w mieście - także te istniejące.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy