Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Zielona Góra: Nowe autobusy w Zielonej Górze

Mirosława Dulat, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jacek

Osiem nowych wozów jeździć będzie w naszym mieście. MAN-y na pozór wyglądają tak, jak inne kupione ostatnio przez MZK. Ale jak się już do nich wsiądzie, widać, że to już wyższa szkoła jazdy.
MZK uroczyście zaprezentowało mieszkańcom i władzom Zielonej Góry osiem MAN-ów na parkingu przy Palmiarni. Przyszli przede wszystkim młodzi pasjonaci autobusów. - Interesuję się autobusami od dawna. Zbieram infromacje na ich temat. Te są przepiękne. Zwłaszcza wnętrze - zachwyca się Borys Błaszkiewicz, 14-latek ze Starego Kisielina.

W jednym z prezentowanych pojazdów wypróbował nawet nowy automat na bilety. "Biletniki" zdecydowanie różnią się od wszystkich poprzednich. Jest na nich wielki monitor, a bilet wyskakują znacznie szybciej.

- W każdym pojeździe są kamery. To na pewno zwiększy bezpieczeństwo jazdy - mówi Barbara Langner, dyrektor MZK.

Z ciekawostek można jeszcze wymienić specjalne podjazdy dla osób na wózkach. Mogą one udźwignąć nawet 350 kg. - Poza tym obniżam autobus od strony drzwi - demonstruje Ryszard Bartniczak, kierowca jednego z nowych aut. W środku pojazdu są też specjalne przyciski, dzięki którym osoba niepełnosprawna informuje kierowcę, że chce wysiąść. Dla pasażerów na wózkach przygotowano jeszcze pasy bezpieczeństwa.

Pan Ryszard wspomina, jak pomógł kiedyś osobie niepełnosprawnej dostać się do pojazdu. Musiał sam zareagować, bo nikt z pasażerów nie ruszył się z miejsca. Cieszy się, że teraz zdecydowanie zwiększy się komfort jego pracy. - Mam podgrzewany fotel i bardziej przejrzystą deskę rozdzielczą. Moja kabina jest też klimatyzowana - opowiada.

MZK nabyło teraz osiem wozów. - To dopiero pierwsza transza. Kolejne siedem pojazdów dotrze do końca marca - mówi barbara Langner. Jeden wóz to koszt 699,5 tys. zł. Trzy czwarte wydatków pokrył europejski fundusz ZPORR, pozostałą część miasto. Cały tabor MZK to 79 pojazdów. Dzięki zakupionym autom można wycofać najstarsze maszyny. - Odkupi je od nas firma z Kępna - twierdzi dyrektor MZK.

Z zakupu cieszą się nie tylko zwykli zielonogórzanie. Zachwycony jest również wiceprezydent miasta Piotr Barczak. - Zdarza mi się, że jeżdżę autobusami do pracy. Mam dziesięcioletni samochód, który się już psuje, więc czasem muszę skorzystać z komunikacji miejskiej - opowiada.

Nowe wozy mają obsługiwać linie nr 1, 5, 13, 14, 22, 23 i 44.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy