Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju komunikacja miejska

Warszawa: Kilkanaście linii autobusowych zmieni trasę w czwartek

Krzysztof Śmietana, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jacek

Szybszy dojazd z Białołęki do metra na pl. Wilsona i nowa linia do Dworca Zachodniego - to tylko niektóre ze zmian komunikacyjnych, które wchodzą w życie jutro. Obejmą one pół Warszawy.
To pierwsza część rewolucji komunikacyjnej, którą Zarząd Transportu Miejskiego przygotowywał od wielu miesięcy. Jutro zmienią się trasy autobusów, a w poniedziałek, 2 stycznia - tramwajów.

Zmiany autobusowe wiążą się głównie z wydłużeniem metra do pl. Wilsona i dotyczą przede wszystkim północnych dzielnic - Żoliborza, Bielan, Białołęki czy Bródna. Pewnych korekt mogą się jednak spodziewać także mieszkańcy Ursynowa czy Ochoty.

Zamiast 519 - podróż z przesiadką

Niektóre już wywołują kontrowersje. Mieszkańcy Bielan na forum w portalu internetowym Gazeta.pl protestują przeciwko wycofaniu z os. Ruda linii 519. Teraz ma kursować tylko między Powsinem a Dworcem Centralnym. Nawołują, by zasypywać ZTM e-mailami. Chcą, by urzędnicy nie zmieniali trasy 519, bo to szybkie i bezpośrednie połączenie dużych osiedli Ruda i Potok z centrum. Jak ZTM tłumaczy skrócenie trasy? - Na dużym odcinku pokrywała się ona z metrem i przez to autobusy nie były dobrze wykorzystane. Mieszkańcy tej części Bielan mogą dojechać 157 lub 181 do pl. Wilsona i dalej metrem do centrum. A kto chce bezpośrednio autobusem, będzie mógł wsiąść do 128, które teraz wydłużamy na Bielany - podpowiada Igor Krajnow, rzecznik ZTM. Liczy, że po pewnym czasie pasażerowie przetestują nowe połączenia i uznają, że nie są wcale takie złe.

Co się stanie z autobusami wycofanymi z 519? M.in. będą mogły zacząć jeździć na nowej linii 197 z Bielan do Dworca Zachodniego, do którego dotrą nową trasą - wąskimi uliczkami Woli: Brylowską i Tunelową.

E-4 bardziej ekspresowa

Kolejną zmianę wywalczyli sami pasażerowie. Chodzi o ekspresową linię E-4. Po kilku miesiącach wraca ona na starą trasę. Z pl. Wilsona zamiast ul. Słowackiego i Trasą AK w kierunku Tarchomina pojedzie ul. Krasińskiego i Wisłostradą od razu do mostu Grota-Roweckiego. - Wreszcie urzędnicy poszli po rozum do głowy. Teraz przejazd będzie o 10 albo nawet 15 minut krótszy, bo autobusy nie będą musiały stać w korkach na Trasie AK - cieszy się Łukasz Cyrlik z Nowodworów.

Jutro zmienią się też niektóre rozkłady jazdy. Na przystanek o innej godzinie zaczną podjeżdżać m.in. autobusy 107 (z Ursynowa na Muranów) czy 511 (z Dąbrówki Szlacheckiej do pl. Wilsona).

W Zarządzie Transportu Miejskiego zapowiadają, że będą teraz obserwować, czy nowe trasy autobusów rzeczywiście się przyjmą. - Ewentualne korekty będą możliwe dopiero po trzech miesiącach - zapowiada Grzegorz Dziemieszczyk z działu planowania przewozów.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy