Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Częstochowa: MPK o zniżkach: wyciąg zamiast odcinka

th, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jacek

Nowe legitymacje ZUS-u zastąpią odcinki emerytur i rent, które uprawniają dziś do korzystania z ulg w MPK - dopiero pod koniec roku. Co więcej, przejściowo owe odcinki mogą zostać zastąpione... wyciągami z kont bankowych.
Wielu starszych pasażerów nie może pogodzić się, że kontrolerzy MPK nie honorują legitymacji ZUS-u, żądając wrześniowego odcinka emerytury lub renty (kolejnych ZUS, w ramach oszczędności, już nie wydawał). Jednak stare legitymacje już dawno straciły ważność, zaś nowych ZUS nawet nie zaczął wydawać. Dlatego MPK twierdzi, iż nie miał innego wyjścia, jak żądać odcinków. - Będziemy mogli wnioskować [do Rady Miasta - przyp. red.] o uznanie legitymacji, dopiero gdy zostaną one wydane rencistom i emerytom. Jak nam powiedziano w częstochowskim ZUS-ie, jest to raczej perspektywa końca roku 2006 - mówi Krzysztof Nabrdalik, prezes MPK.

Warszawska centrala ZUS-u potwierdza te terminy: "Pierwsze legitymacje emeryta - rencisty w formie plastikowej karty zostaną wydane pod koniec pierwszego kwartału. Od tego momentu ZUS będzie na bieżąco przekazywał legitymacje wraz z decyzją o przyznaniu świadczenia i jednocześnie, sukcesywnie, wydawał dokument w nowej formie osobom, które wcześniej nabyły prawo do emerytury lub renty" - informuje biuro prasowe ZUS-u.

Ponieważ legitymacji nadal nie ma, zaś po upływie kilku miesięcy odcinki wrześniowe nie są już żadnym dowodem na to, że pobiera się świadczenie - bo mogło zostać cofnięte bądź zabrane - MPK ma nowy pomysł. - Wnioskujemy o wymóg posiadania wyciągu z konta, pokazywanego w sposób nieujawniający kwot w nim zawartych. Zasadę taką stosuje wiele miast, m.in. Warszawa - dodaje prezes Nabrdalik.

W jaki sposób pokazywać wyciąg, nie ujawniając kwoty? - Zamazywać ją - zasugerował Stanisław Sosnowski, zastępca naczelnika wydziału komunikacji w Urzędzie Miasta.

Decyzję w tej sprawie będą podejmować częstochowscy radni, którzy wcześniej przyznali emerytom i rencistom zniżki biletowe.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy