Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Wagony będą ładniejsze

Maciej Janiak, Głos Szczeciński,

dodane przez konjo

Kolejne trzy tramwaje będą zmodernizowane, kilkanaście innych ma przejść remonty. Na ten cel Miejski Zakład Komunikacyjny ma w tym roku 1,8 mln zł.
MZK z budżetu miasta otrzyma dotacje celowe, w sumie 4,2 mln: 400 tys. na wymianę słupów trakcyjnych, 2 mln na remonty torowisk i 1,8 mln zł na modernizację taboru.

W ubiegłym roku w swoich warsztatach i rękami swoich mechaników MZK rozpoczęło gruntowną modernizację czterech wagonów. Prace jeszcze trwają, a MZK szykuje się do identycznego zadania. Tym razem gruntowny tremont przejdą trzy wagony. Koszt przerobienia jednego to ok. 500 tys. zł.

- Dotacje na słupy i torowiska są zapisywane w budżecie cyklicznie, natomiast z taborem tak nie jest - mówi Michał Przepiera, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. - Być może w tym roku uda się jeszcze znaleźć dodatkowe pieniądze na modernizacje taboru.

Cztery wagony, które dziś stoją w warsztacie MZK, zostały rozebrane do ostatniej śrubki. Po modernizacji będą wyglądały jak nowe. Podobnie będzie z trzema wagonami, za które MZK w tym roku się weźmie. Koszt: ok. 1,5 mln zł. Z dotacji zostanie ok. 300 tys. zł. Jest pomysł, co z tymi pieniędzmi zrobić.

- W grę wchodzi rewitalizacja wagonów tramwajowych, czyli remonty poszycia i malowanie - tłumaczy Michał Przepiera.

- Plany są ambitne, chcielibyśmy w ciągu roku rewitalizować około 15 - 20 wagonów - zapowiada Krzysztof Turczyn, zastępca dyrektora MZK.

Sprawą otwartą pozostaje kolorystyka wagonów. MZK od kilku miesięcy "testuje" na pasażerach zaproponowane przez siebie nowe barwy wagonów.

- Jest prawdopodobne, że pierwszy skład będzie wykonany w kolorach kremowym i czerwonym, w tych, które miały historyczne szczecińskie wagony 4N - wyjaśnia Krzysztof Turczyn. - To byłaby kolejna propozycja, bo następne wagony byłyby malowane prawdopodobnie w kolorach docelowych.

MZK zapewnia, że wybór kolorów będzie uzgadniany z miejskim architektem. Nie wykluczone, że tramwaje zostaną pomalowane, tak, by pasowały do autobusów i pozostałych wagonów w barwach szczecińskich.

źródło: Głos Szczeciński

26 komentarzy