Szczecin artykuł

Wagony będą ładniejsze

Maciej Janiak, Głos Szczeciński,

dodane przez konjo

Kolejne trzy tramwaje będą zmodernizowane, kilkanaście innych ma przejść remonty. Na ten cel Miejski Zakład Komunikacyjny ma w tym roku 1,8 mln zł.
MZK z budżetu miasta otrzyma dotacje celowe, w sumie 4,2 mln: 400 tys. na wymianę słupów trakcyjnych, 2 mln na remonty torowisk i 1,8 mln zł na modernizację taboru.

W ubiegłym roku w swoich warsztatach i rękami swoich mechaników MZK rozpoczęło gruntowną modernizację czterech wagonów. Prace jeszcze trwają, a MZK szykuje się do identycznego zadania. Tym razem gruntowny tremont przejdą trzy wagony. Koszt przerobienia jednego to ok. 500 tys. zł.

- Dotacje na słupy i torowiska są zapisywane w budżecie cyklicznie, natomiast z taborem tak nie jest - mówi Michał Przepiera, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. - Być może w tym roku uda się jeszcze znaleźć dodatkowe pieniądze na modernizacje taboru.

Cztery wagony, które dziś stoją w warsztacie MZK, zostały rozebrane do ostatniej śrubki. Po modernizacji będą wyglądały jak nowe. Podobnie będzie z trzema wagonami, za które MZK w tym roku się weźmie. Koszt: ok. 1,5 mln zł. Z dotacji zostanie ok. 300 tys. zł. Jest pomysł, co z tymi pieniędzmi zrobić.

- W grę wchodzi rewitalizacja wagonów tramwajowych, czyli remonty poszycia i malowanie - tłumaczy Michał Przepiera.

- Plany są ambitne, chcielibyśmy w ciągu roku rewitalizować około 15 - 20 wagonów - zapowiada Krzysztof Turczyn, zastępca dyrektora MZK.

Sprawą otwartą pozostaje kolorystyka wagonów. MZK od kilku miesięcy "testuje" na pasażerach zaproponowane przez siebie nowe barwy wagonów.

- Jest prawdopodobne, że pierwszy skład będzie wykonany w kolorach kremowym i czerwonym, w tych, które miały historyczne szczecińskie wagony 4N - wyjaśnia Krzysztof Turczyn. - To byłaby kolejna propozycja, bo następne wagony byłyby malowane prawdopodobnie w kolorach docelowych.

MZK zapewnia, że wybór kolorów będzie uzgadniany z miejskim architektem. Nie wykluczone, że tramwaje zostaną pomalowane, tak, by pasowały do autobusów i pozostałych wagonów w barwach szczecińskich.

źródło: Głos Szczeciński

26 komentarzy