Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Będą nowe tramwaje i tory

Maciej Janiak, Głos Szczeciński,

dodane przez konjo

Do końca 2007 roku do Szczecina powinno trafić sześć nowych wagonów tramwajowych. Wyremontowane ma być 180 metrów torów na ul. Ku Słońcu. Większość pieniędzy dołoży Unia Europejska.
Zakupy nowych tramwajów, jakich nie było od kilku lat, są możliwe dzięki dofinansowaniu z UE w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. Projekt miasta zakwalifikował się na dotacje. Z 15 mln., które będą wydane na wagony i nowe tory, UE da 75 proc.

- W tej chwili finalizujemy umowę z wojewodą - mówi Michał Przepiera z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. - W marcu chcielibyśmy ogłosić dwa przetargi: na wozy doczepne do wagonów 105N i na gruntowną modernizację 180 metrów torów na ul. Ku Słońcu.

Kontrakt z UE ma być skonsumowany do końca 2007 roku. Cykl produkcji tramwajów może trwać rok, więc szybko do Szczecina nie trafią.

- Najwcześniej za półtora roku - uważa Przepiera. - Szybciej będziemy mieli nowe torowisko miedzy pierwszą a drugą bramą cmentarza. Chcielibyśmy zrobić to jeszcze w tym roku, najlepiej w okresie wakacyjnym.

Torowisko ma być zbudowane od podstaw. W ubiegłym roku MZK, korzystając z wyłączenia ruchu z powodu przebudowy ul. Krzywoustego, wyremontowało spory odcinek torowiska. Plany są takie, żeby cała trasa "ósemki" była najlepszą w mieście. To nią miałby pojechać pierwszy niskopodłogowy tramwaj.

Niewykluczone, że oprócz 180 metrów z pomocą UE miasto własnymi siłami wyremontuje jeszcze inne odcinki torów na Ku Słońcu.

źródło: Głos Szczeciński

56 komentarzy