Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tramwaje przyjadą jesienią?

ToT, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

W październiku mogą się pojawić w Szczecinie używane tramwaje z Niemiec. To jeden z efektów rozmów na najwyższym szczeblu, które odbyły się w szczecińskim magistracie.
- Szefostwo berlińskiej spółki BVG spotkało się z wiceprezydentem Andrzejem Grabcem, przedstawicielami naszego wydziału i kierownictwem MZK - mówi Michał Przepiera, dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Szczecinie. - Ustaliliśmy, że nie chodzi o jednorazowy zakup używanego taboru, ale o długofalową współpracę.

Prace rozpoczęty już dwa zespoły. Pierwszy - techniczny - ma ocenić wagony, które Szczecinowi chce odstąpić berliński przewoźnik. W tym celu m.in. przynajmniej jeden wagon może jeszcze w marcu przyjedzie na testy. Wstępne analizy prowadzi już także zespół prawno-finansowy. Jeśli zespół techniczny pozytywnie oceni tabor, ta grupa zajmie się finalizowaniem umowy i ustaleniem zasad płatności.

- Dziś trudno powiedzieć, czy zapłacimy jednorazowo, czy w ratach - mówi M. Przepiera. - Może uda się wynegocjować jakiś inny wariant.

Na razie wiadomo, że staramy się o 20-23 przegubowe wagony tatra, które zostały wyremontowane przez "Siemensa". Współpraca z Niemcami ma też posłużyć wymianie doświadczeń. Podmioty komunikacyjne we wschodnich landach jeszcze kilkanaście lat temu były na podobnym poziomie i zasadach finansowania, jak polskie firmy dziś. Dzięki zjednoczeniu Niemiec wykonały duży krok naprzód. Może w Berlinie właśnie znajdzie się recepta dla szczecińskiego MZK, który samodzielnie nie jest w stanie odnowić taboru i utrzymać całej infrastruktury. Miasto dopuściło się bowiem wieloletnich zaniedbań, które teraz ciężko będzie nadrobić.

Po sprowadzeniu jesienią używanych tatr będzie można rozpocząć rozmowy o kolejnych zakupach - może w 2007 r. uda się sprowadzić kilka używanych wagonów niskopodłogowych. Szczecin jest chyba jedynym dużym miastem w Polsce, które nie ma takiego taboru.

źródło: Kurier Szczeciński

Przeczytaj więcej na temat Tramwajowe „berlińczyki”: więcej na ten temat…
Przeczytaj również: Tramwaje też z Berlina (19.02.2006)

7 komentarzy