Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Berliet eksponatem

akr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Żółty jelcz trafił do Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia sztuki". To już trzeci autobus, który będzie częścią kolekcji wozów komunikacji miejskiej.
Jelcz PR110 jeszcze niedawno woził pasażerów w Stargardzie. Miał iść na złom. Uratowali go członkowie Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej.

- Wypatrzyli pojazd i przekonali mnie, że warto, by stał się jednym z eksponatów - mówi Stanisław Horoszko, dyrektor najmłodszego szczecińskiego muzeum.

Muzeum zapłaciło za autobus symboliczne 700 złotych. Pojazd przyjechał do Szczecina o własnych siłach. Od czwartku stoi już w starej zajezdni przy ulicy Niemierzyńskiej.

Jelcz PR110 był przed laty filarem komunikacji miejskiej w Szczecinie i innych miastach regionu. Pierwsze pojazdy tego typu pojawiły się w naszym mieście w 1977 r. Mówiono na nie "berliety". Nie miały dobrej opinii wśród mechaników. Zbudowane na licencji francuskiego Berlieta okazały się knotem. Dość powiedzieć, że niektóre szły na złom po trzech latach eksploatacji.

Jelcz - berliet jest już trzecim autobusem uratowanym przez Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej. Pierwszym był jelcz "ogórek", a na początku marca do Szczecina dotarł san H-100.

źródło: Gazeta Wyborcza

Przeczytaj również: Kolejny historyczny autobus (10.03.2006)

5 komentarzy