Informacje
Poznań: Nowy dworzec MPK
Bartosz Trzebiatowski, Głos Wielkopolski,
dodane przez MQ
Dworzec powstanie pomiędzy torami kolejowymi, pętlą tramwajową i ulicą Stróżyńskiego. Przeszklona poczekalnia dla pasażerów będzie miała standardowy wygląd (w odróżnieniu od futurystycznego dworca Rataje), projektanci postawili na funkcjonalność obiektu. Pod dachem trzech długich peronów znajdą się stanowiska dla autobusów.
Dworzec zbuduje firma Posbau. Inwestycja będzie kosztowała 10,7 miliona złotych i ma zostać skończona we wrześniu 2007 roku. Miastu udało się uzyskać dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej- Chociaż obiekt będzie mniejszy od dworca Śródki lub Rataje, zakładamy że obsłuży aż 15 linii autobusowych - mówi Zbigniew Rusak, zastępca dyrektora MPK.
Większość z nich będą stanowiły linie MPK, ale znajdzie się też miejsce dla pojazdów z Suchego Lasu, Murowanej Gośliny czy Rokietnicy. Obiekt w założeniu ma bowiem łączyć autobusową komunikację miejską i podpoznańskich gmin z szybkim tramwajem. Z dworca na tramwaj będzie kilkanaście metrów.
Wstępny termin rozpoczęcia budowy to czerwiec tego roku, a otwarcie planowane jest na wrzesień 2007 roku. Po otwarciu obiektu, z parkingu przed blokiem numer 26 na osiedlu Jana III Sobieskiego znikną autobusy. Dziś w tym miejscu kończą trasę linie numer 74, 90, R1 czy 98. Zlikwidowana zostanie też pętla dla linii numer 93 przy torach kolejowych oraz dla linii 51 i 85 na osiedlu Stefana Batorego.
- Jest to teren prywatny, który dzierżawimy za dość dużą kwotę - dodaje Z. Rusak.
- Na dworcu powstanie zaplecze socjalne dla kierowców, którego dziś brakuje. Obiekt będzie monitorowany i wyposażony w elektroniczną tablicę informującą o odjazdach - mówi Romuald Zątek, dyrektor techniczny MPK.
Przy okazji budowy dworca, drogowcy przedłużą ulicę Szeligowskiego, która obecnie kończy się na wysokości drogi prowadzącej do bloków północnej części osiedla Batorego. W 2007 roku właśnie ulicą Szeligowskiego dojadą na dworzec autobusy, a kierowcy jeżdżący trasą średnicową zyskają wygodny skrót do ulicy Stróżyńskiego, która oplata osiedle Jana III Sobieskiego.
źródło: Głos Wielkopolski
brak komentarzy