Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Łódź: 218 milionów złotych na łódzkie tramwaje

Piotr Anuszczyk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Wczoraj do Łodzi dotarła informacja, która oznacza rewolucję w komunikacji miejskiej. Już wkrótce ruszy gigantyczna inwestycja. Pasażerów ze Zgierza przez Łódź do Pabianic zawiozą nowe tramwaje, a czas podróży skróci się nieco ponad pół godziny.
Łódzki Tramwaj Regionalny będzie jeździł trasą linii 11. Łódź zainwestuje w projekt 218 mln złotych. Połowę tej sumy dostaniemy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt może wynieść nawet 265 mln zł.

Dobrą wiadomość prezydent Jerzy Kropiwnicki otrzymał wczoraj z Brukseli przez telefon: - To inwestycja, która wyraźnie poprawi byt łodzian, zgierzan i pabianiczan. Ten projekt od początku zbierał bardzo wysokie oceny i cieszę się, że te pieniądze już na pewno mamy - mówi prezydent Kropiwnicki. Na zatwierdzenie wniosku miasto czekało prawie 1,5 roku.

Teraz musi szybko przygotować przetargi, aby zdążyć wykorzystać pieniądze. - Prace musimy zakończyć do końca 2007 roku, a do połowy 2008 przedstawić rozliczenia - mówi Alina Giedryś z Zakładu Dróg i Transportu. - Najtrudniejsze będzie zaprojektowanie i wprowadzenie systemu zarządzania ruchem. Będzie on "czytał" sytuację na 60 skrzyżowaniach i odpowiednio sterował ruchem. Potrzeba jednak czasu, by go uruchomić i dostroić.

Gdy zakończą się prace, znacznie poprawi się komfort i szybkość podróży. Jest szansa, że część osób zdecyduje się wtedy pozostawić auta na parkingach. Do pracy dotrą jednym z nowych, cichych i szybkobieżnych tramwajów.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy