Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin imprezy

25 lat Ikarusów w Szczecinie - relacja

Jacek Kurek,

dodane przez Jacek; zmodyfikowane

Czas nieustannie biegnie do przodu, a stare Ikarusy nadal jeżdżą po naszych ulicach. Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej dzięki uprzejmości SPA "Dąbie" mogło dziś zorganizować jubileuszowy przejazd z okazji 25-lecia tych pojazdów w naszym mieście.
Godzina 11 - rozpoczynamy fascynującą wycieczkę odnowionym dąbskim Ikarusem 280 2093. Początkowo kierujemy się w stronę Podjuch, by na tamtejszej pętli odbyć pierwszy zaplanowany fotostop. Jako linia 55 autobus dumnie się prezentuje na peronie linii 55 Bis. Niedługo później mieliśmy okazję podążyć trasą "bisa" w głąb osiedla, a po fotostopie na ul. Smoczej zanurzyć się w leśnych otchłaniach Puszczy Bukowej. Niewątpliwie był to najbardziej oczekiwany punkt wycieczki, o czym można się przekonać na fotografiach zamieszczonych w Galerii. Wąskie, kręte ulice splecione w podszczecińskim wielkim lesie stanowiły niezwykły klimat dla naszego Ikarusa. Potem, po wyjeździe z puszczy, dotarliśmy do wsi Kołowo, gdzie odbyliśmy dwa postoje - z masztem radiowo-telewizyjnym w tle oraz miejscowym kościółkiem. Opuszczamy zaciszną osadę i kierujemy się dalej w stronę Śmierdnicy. Po drodze postoje w kilku klimatycznych miejscach i po kilkunastu minutach docieramy z powrotem na obszar Szczecina.

Fotostopy na ul. Nauczycielskiej oraz na pętli w Śmierdnicy z otablicowaniem linii 79 i pędzimy do pobliskich Jezierzyc. Pożegnano nas tam kulką śniegu, która wylądowała na tylnej szybie. Ulicami Topolową, Pyrzycką, Przyszłości i Szosą Stargardzką zrobiliśmy krótki postój na przystanku "Przylesie" z paniami lekkich obyczajów w tle, które wzbudziły niezwykłe emocje wśród uczestników przejazdu. Następnie mijając osiedle Sławociesze dotarliśmy do Zdunowa, a zaraz później do sąsiedniego Wielgowa. Tam wąskimi, asfaltowymi uliczkami - Wiślaną, Borsuczą i Bryczkowskiego - mieliśmy okazję zwiedzić całe osiedle wzdłuż i wszerz. Ulicą Tczewską z otablicowaniem linii 62 popędziliśmy do Dąbia, po drodze zatrzymując się na przystanku "Autostrada las" oraz na skrzyżowaniu z ul. Elbląską. Tam też przejeżdżający akurat w stronę Wielgowa kierowca liniowego 62 postanowił zatrzymać się przy naszym sporym gronie stojącym na ulicy i, otwierając wszystkie drzwi swojego Jelcza, zabrać nas do środka. W porę zorientował się, że nie oczekujemy jego pomocy i wyruszył w dalszą drogę.

Bez zbędnego otablicowania ruszyliśmy dalej, celem było Osiedle Kasztanowe. Po drodze zatrzymaliśmy się na peronach przystanku przy ul. Kniewskiej, przy załomskiej fabryce oraz na wąskiej, jednokierunkowej drodze prowadzącej prosto na "Kasztany". Kiedy już dotarliśmy na tamtejszą pętlę mogliśmy podziwiać wygłupy naszego kolegi z towarzystwa - Kajetana Sz., który rozbawiał wszystkich siadaniem na ulicy przed nadjeżdżającymi autami oraz pod maską Ikarusa (jedno z tych niepowtarzalnych zdjęć znajduje się w Galerii).

Opuszczamy Załom i kierujemy się z powrotem do Dąbia. Po drodze fotostopy na pętli Dąbie Osiedle oraz pod dąbskim dworcem PKP. Nieuwaga jednego z uczestników spowodowała, że mu "uciekliśmy" i musiał nas gonić aż do Basenu Górniczego. Po opchaniu się drożdżówkami i pączkami ruszyliśmy na Osiedle Bukowe - tam postoje na przystanku "Fioletowa" oraz na pętli. Potem zahaczyliśmy jeszcze o Osiedle Słoneczne, a na koniec pozostało nam Osiedle nad Rudzianką i Kijewo. Fotostopy w najbardziej atrakcyjnych miejscach z dominującym otablicowaniem linii 84 i powoli zbliżamy się ku końcowi. Po drodze zahaczamy jeszcze o Zakłady Mięsne Agryf oraz robimy postój na "Wieżowcu II".

Ulicą Struga dotarliśmy do macierzystej zajezdni naszego jubilata i w ten sposób zakończyliśmy "ikarusowy maraton" po prawobrzeżu Szczecina. Odwiedziliśmy większość tamtejszych osiedli - m.in. Podjuchy, Płonię, Wielgowo, Dąbie, Osiedle Kasztanowe, Bukowe, Słoneczne oraz Kijewo. Do tego mogliśmy odbyć niezwykły przejazd przez Góry Bukowe i zaciszną wieś Kołowo. Na koniec zdjęcie grupowe z naszym 2093 i do zobaczenia za 5 lat!

21 komentarzy