Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Winna zwrotnica?

Maciej Janiak, Głos Szczeciński,

dodane przez MQ

Kilka dni temu na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z al. Piastów wykoleiła się "piątka". To kolejny taki przypadek w tym roku.
- Usłyszałam przerażający huk, zatrzęsło tramwajem, później okazało się, że "piątka", którą jechałam, wykoleiła się - relacjonuje nasza Czytelniczka. - Ludzie byli przestraszeni. Tramwaj zostawił ślady na jezdni.

W Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego dowiedzieliśmy się, że w tym roku to trzecie tego typu zdarzenie w tym miejscu.

- Było sześć wstrzymań ruchu z czego trzy to wykolejenia - informuje Magdalena Michalska z ZDiTM.

- Na tym skrzyżowaniu jest sygnalizacja, znajdują się wszyscy uczestnicy ruchu, skutki takiego zdarzenia mogą być różne. Wszystko zależy od prędkości i jak daleko pojazd wyjedzie z szyn - mówi st. post. Adam Szefler, inżynier ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji. - Do wykolejeń tramwajów w ogóle nie powinno dochodzić. Jedno jest pewne - tramwaj ma być na torach. Pamiętam, że w zeszłym roku w tym miejscu też były takie zdarzenia.

Wykolejenie sprzed kilku dni jest oceniane w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym jako nietypowe. Wypadły z torów dwa i to ostatnie wózki wagonów.

- Podejrzewamy, że przyczyną była zła współpraca wózków z rozjazdem - tłumaczy Krzysztof Turczyn, zastępca dyrektora MZK. - Po tych doświadczeniach podjęliśmy decyzję, że trzeba w tym miejscu coś zrobić.

W MZK zapewniano nas, że do świąt część zwrotnicy, która może być odpowiedzialna za wykolejenia, zostanie wymieniona na zupełnie nową. Słowa dotrzymano. W nocy, po tym, jak "Głos" zainteresował się sprawą, fachowcy wymienili tzw. iglicę, wyregulowali profil nawierzchni i poprawili położenie zwrotnicy. Czy to zapobiegnie kolejnym wykolejeniom?

- Wszystko wskazuje na to, że z winy torowiska nie będzie już tam wykolejeń. Cały układ będziemy dalej obserwować - zapewnia Krzysztof Turczyn.

źródło: Głos Szczeciński

2 komentarze