Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin nasz serwis

Statystyczny KOMIS

Marcin Stefanowicz,

dodane przez Phobos; zmodyfikowane

Jest jedna rzecz, której w naszym serwisie jeszcze nie było - statystyki odwiedzin. Dziś nadrabiamy zaległości sięgające początku Serwisu w obecnej formie.
Słowem wstępu - wszystkie prezentowane informacje oparte są na danych systemu statystyk naszego serwera - systemu Webalizer. Dane dotyczące ilości przesłanych danych obejmują wyłącznie informacje o transferze wychodzącym z serwera za pomocą protokołu HTTP. Nie obejmują zatem ani kont poczty elektronicznej znajdujących się na serwerze, ani danych do serwera wysłanych (żądania wyświetlenia strony, dodawanie zdjęć itp.).

zdjęcie
Ilość odwiedzin dziennie w roku 2005
Jako pierwszy prezentujemy wykres dziennej liczby odwiedzin. Dla lepszego rozeznania dodaliśmy na nim oznaczoną kolorem czerwonym średnią ilość wizyt dla ostatnich 7 dni. Jak widać, liczba odwiedzających nas osób stale rośnie. Wyjątkiem stał się tutaj przełom czerwca oraz lipca - początek wakacji.

zdjęcie
Dzienny transfer w roku 2005
Drugi wykres przedstawia dzienny transfer - ilość danych wysłanych do gości oraz użytkowników. Składają się na niego zarówno zdjęcia jak i sam kod strony. W sporym uproszczeniu powiedzieć można, że im więcej się działo, tym więcej bajtów wysłano do naszych użytkowników. Widać zatem spory i długi wzrost transferu na przełomie sierpnia oraz września - czas wprowadzania do eksploatacji pierwszych autobusów sprowadzonych z Berlina. Widać również bardzo duży spadek ilości wysyłanych danych w listopadzie. Wprowadziliśmy wówczas kompresję kodu na naszym forum, znacznie zmniejszając ilość przesyłanych danych.

zdjęcie
Wielkość transferu w kolejnych miesiącach
Kolejne wykresy są już znacznie bardziej obrazowe. Miesięczna ilość danych wysłanych do naszych odwiedzających od początku działalności Serwisu w grudniu 2004 roku w ciągu 16 miesięcy powiększyła się ponad 26 razy! I nic w tym dziwnego, skoro ilość zdjęć w Serwisie wzrosła ponad 18-krotnie. Na prezentowanym obok wykresie jeszcze raz widać spadek transferu w lipcu i listopadzie ubiegłego roku. Ale widać również, że w ciągu ostatniego pół roku popularność galerii oraz forum (a są to twa największe "generatory" ruchu) wzrosła dwukrotnie.

zdjęcie
Średnia liczba wizyt dziennie w kolejnych miesiącach
Na koniec zostawiliśmy naszą dumę i chlubę. Średnia dzienna ilość wizyt. Prawdopodobnie jedna z najbardziej miarodajnych form porównywania oglądalności. Z około 30 wizyt dziennie w grudniu 2004 do ponad 400 w ubiegłym miesiącu z tendencją zwyżkową. Z ogromną satysfakcją możemy napisać, że stawia nas to na równi ze szczecińskim gigantem internetowym, jakim jest sedina.pl. W dniu 11 kwietnia całkowita liczba odwiedzin naszego serwisu przekroczyła 100 tysięcy.

Statystyki te prezentujemy w obliczu poważnych problemów, jakie w ostatnich dniach dały się we znaki administratorom. W ferworze ekscytacji spowodowanej wizytą wagonów Tatra w Szczecinie, ilość danych wysyłanych w ciągu jednego dnia do naszych użytkowników wzrosła z około 300 MB dziennie do ponad 1 GB. Choć sytuacja w tej chwili powoli stabilizuje się, miesięczny limit transferu, jakim dysponujemy, nie jest w stanie zaspokoić stale rosnących potrzeb Serwisu. Staramy się rozwiązać ten problem w możliwie najmniej uciążliwy sposób, ponieważ jeśli nic się nie zmieni, Serwis KOMIS może zniknąć z sieci na kilka ostatnich dni kwietnia.

1 komentarz