Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tramwajowa linia "ósemki" będzie jak nowa

mpr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

W wakacje kolejny rok z rzędu mają nie jeździć tramwaje na Gumieńce. Ponoć ostatni raz. Dokończona zostanie przebudowa torów. W przyszłości będą mogły tam jeździć niskopodłogowce.
Przez ostatnie lata na kilku odcinkach wymieniano torowisko linii 8. W ub.r. oprócz budowy nowych torów na Krzywoustego przebudowana została część torowiska pomiędzy pierwszą i drugą bramą cmentarną.

- Kolejny etap przebudowy pozostawiliśmy na ten rok - mówi Michał Przepiera, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM.

Tym razem mają zostać połączone dwa remonty.

- Zawieszenie kursowania tramwajów planowane jest także w związku z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Derdowskiego i Ku Słońcu - wyjaśnia Przepiera. - Wykorzystamy ten czas na dokończenie budowy torowiska przy cmentarzu.

Miasto dostało na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej (z programu ZPORR). Na inwestycje w infrastrukturę tramwajową jest 15 mln zł (75 proc. z funduszy unijnych), które przeznaczono na dwa cele: zakup sześciu wozów doczepnych do tramwajów 105 N oraz właśnie przebudowę torowiska "ósemki". W tym tygodniu ogłoszono przetarg na przebudowę. Wykonawca będzie musiał uporać się z robotą w czasie wakacji. Wymienione zostanie 400 m toru na obu nitkach linii.

- Pozostanie jeszcze do wymiany niedługi odcinek torowiska wzdłuż ul. Sikorskiego i będziemy mieć tę linię w całości wyremontowaną - mówi Krzysztof Turczyn, zastępca dyrektora ds. technicznych MZK.

Tory na odcinku Basen Górniczy - most Długi są w stanie dość dobrym.

- Po wymianie ostatnich odcinków tory będą przygotowane do tego, byśmy najpierw puścili tam berlińskie tatry (jeśli je kupimy), a w przyszłości tramwaje niskopodłogowe - mówi Przepiera.

Ósemka będzie więc linią modelową. W długoletnich planach miasta jest ona przeznaczona do kursowania szybkiego tramwaju.

źródło: Gazeta Wyborcza

53 komentarze