Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

GOP: Czy Bytom pożegna się z KZK GOP?

Anna Malinowska, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Radni zdecydują w czwartek, czy gmina wystąpi z Komunalnego Związku Komunikacyjnego GOP. Jeśli tak się stanie, KZK GOP straci strategiczną gminę, bezrobotni będą mieli szansę na pracę, a pasażerowie może dostaną nowy bilet.
Wojna między bytomskim PKM-em a KZK GOP rozgorzała kilka miesięcy temu. Poszło o bezrobotnych. Ponad dwa lata temu wprowadzono program pilotażowy dla prawie 300 osób bez pracy. Zatrudniono ich w PKM-ie jako konduktorów, by sprzedawali w autobusach bilety. Umowa była zawarta na dwa lata.

Przez pierwszych dziewięć miesięcy konduktorzy dostawali wypłaty z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Później płacił im PKM. - Od początku była mowa o tym, że jeśli program się sprawdzi, to umowy będą przedłużone - mówi Jacek Wicherski, rzecznik bytomskiego Urzędu Miejskiego. Dodaje: - Ludzie mieli pracę, gapowiczów ubyło. Konduktorzy informowali nas też, które linie są obłożone, a które nie, co trzeba usprawnić.

KZK GOP umowy jednak nie przedłużył. Konduktorzy protestowali - bez skutku. Gdy oznajmili, że dalej będą pracować, KZK GOP wysłał do bytomskich autobusów swoich kontrolerów. Mieli sprawdzać bilety... kolegom z Bytomia.

Krzysztof Wójcik, prezydent Bytomia, wsparł konduktorów i złożył wniosek o wystąpienie gminy ze Związku. - KZK GOP działa z pozycji monopolisty. Mam nadzieję, że radni będą solidarni z konduktorami i miasto przejmie na siebie organizację komunikacji - mówi Wicherski.

Laura Klekocka, przewodnicząca Związku Zawodowego Konduktorów: - Wystąpienie Bytomia ze Związku uratuje nie tylko nasze miejsca pracy, ale też pieniądze gminy. Bytom przekazuje rocznie ponad 12 mln zł na rzecz KZK GOP - molocha, który nie wiadomo co z nimi robi! Pora, żebyśmy sami mogli w mieście decydować o tym, jak jeździmy i za ile!

Budżet Związku to ok. 380 mln w skali roku. W jego skład wchodzi ponad 20 gmin. W przeszłości tylko Świętochłowice i kilka mniejszych gmin spod Gliwic występowało na krótko ze Związku.

Paweł Wieczorek, rzecznik KZK GOP, jest ostrożny w wyrokowaniu, co zmieni się po wystąpieniu gminy ze Związku: - Nie ma prostego przełożenia, że np. ceny biletów pójdą w górę. Jednak wprowadzenie innego biletu może utrudnić życie pasażerom. Bytom znajduje się w środku aglomeracji, przejeżdża przez niego tysiące ludzi.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy