Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tramwaj ręcznie malowany

Ewa Podgajna, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Pierwszy w Szczecinie tramwaj artystycznie malowany ruszy na początku tygodnia ulicami miasta. Wcześniej będzie można zobaczyć go w sobotę w dawnej zajezdni przy ul. Niemierzyńskiej.
Grafika na tramwaju przedstawia legendarne pojazdy: warszawę, autobus typu ogórek, samochód z fabryki Stoewera, motocykl Junak, tramwaje typu bremen i "N".

Pomysł ręcznego pomalowania pojazdu wyszedł od Wojciecha Koniuszka. - Chodziło mi o umilenie wizerunku miasta - tłumaczy młody szczeciński artysta.

Z rozmów z MZK narodziła się wizja, żeby taki artystyczny tramwaj promował Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki".

Współpracę przy realizacji projektu Koniuszek zaproponował trojgu twórcom - przyjaciołom: Jowicie Żychniewicz, Mariuszowi Osmulskiemu i Jerzemu Lisakowi. Zaprzyjaźnili się jeszcze w szczecińskim plastyku. Niedawno skończyli artystyczne uczelnie, teraz na zamówienie malują artystycznie ściany budynków (na zewnątrz i w środku), ale jeżdżące ściany tramwaju to dla nich było novum. - Byliśmy zaskoczeni, że Wojtek wybrał taki przedmiot do pomalowania - zdradza Jowita Żychniewicz. - Każdy z nas znalazł sobie pojazd, który chciał na tym tramwaju uwiecznić. Ja wybrałam autobus "ogórek".

- A kłopot był duży, bo żeby rysunki były trwałe, musieliśmy je wykonać farbami przemysłowymi (do łodzi), a one tężeją od razu - opowiada Wojciech Koniuszek.

Po trzech i pół tygodniu malowania tramwaj jest już gotowy.

- Nam się ten projekt bardzo podoba - stwierdza Ryszard Tamm, kierownik zajezdni tramwajowej Pogodno MZK. - Ma większą duchową wymowę. Nie promuje słoików ani telewizorów, tylko muzeum, które wspiera całe MZK. A te rysunki dodają uroku tramwajowi.

- Ten projekt jest po to, żeby rozpogodzić miasto, rozweselić ludzi oczekujących na przystankach - mówi Jowita Żychniewicz. - Wybraliśmy do pomalowania ciepłe kolory.

- Z naszego punktu widzenia, jest to też fajna platforma do przyszłych działań - zapowiada Bartosz Wójcik, szef OFFicyny, która wspierała artystów. - Chcemy, żeby to był zwykły tramwaj liniowy, który jest niezwykły. Żeby w nim też np. prezentować wystawy.

W sobotę o godz. 12 tramwaj zostanie pokazany szczecinianom w siedzibie Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki", czyli w dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej 18 A. Na początku tygodnia pojazd wyruszy na ulice Szczecina. Będzie jeździł na linii 9 i 1.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy