Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Łódź: Pasażerowie pod okiem kamer

Piotr Wasiak, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

W autobusach i tramwajach MPK zamontowano kamery. Mają one odstraszyć kieszonkowców i zwiększyć bezpieczeństwo podczas podróży.
Monitoring zamontowano w 60 pojazdach. W zależności od długości autobusu lub tramwaju znajduje się w nich od trzech do ośmiu kamer. - W całej Polsce nie ma tylu monitorowanych pojazdów komunikacji publicznej. To próba, ale chcemy, aby kamery w autobusach były standardem tak jak na zachodzie - mówi Krzysztof Wąsowicz, prezes MPK.

Nad odpowiednim ustawieniem kamer czuwała komenda wojewódzka policji w Łodzi. - Dzięki dobremu rozmieszczeniu i jakości filmu będziemy o wiele skuteczniej mogli ścigać przestępców. Nagranie jest wystarczającej rozdzielczości, żebyśmy mogli zidentyfikować sprawcę napadu - mówi nadkomisarz Bogdan Kukuła z laboratorium kryminalistyki KWP w Łodzi.

Obraz z kamer będzie zapisywany i przechowywany przez siedem dni. - Jeśli będziemy mieć sygnał od łodzian, że coś się złego stało podczas trasy, natychmiast materiał zapiszemy na innych nośnikach i przekażemy odpowiednim służbom - wyjaśnia Wąsowicz. - Najważniejsze jest bezpieczeństwo pasażerów, ale nie wykluczam, że również będziemy mogli kontrolować w ten sposób pracę kierowców.

Do tej pory pasażerowie narzekali również na pracę kontrolerów, którzy niesłusznie wypisywali im mandaty. Ciężko im było jednak to udowodnić. Teraz dzięki nagraniu będzie można zobaczyć, kto miał rację. - Jeśli ktoś zobaczy, że kontrolerzy źle się zachowują, niech od razu się do nas zgłasza. Prześlemy zgłoszenie do MPK, które udostępni nam nagranie - mówi Wojciech Papieski z Zarządu Dróg i Transportu.

Za monitoring MPK nie musiało zapłacić ani złotówki. Dodatkowo przez sześć lat będzie bezpłatnie serwisowane. To wszystko dzięki porozumieniu publiczno-prywatnemu. Firma NovaMedia zainstalowała wszystkie kamery na własny koszt. W zamian w autobusach i tramwajach zainstalowała monitory, na których będą puszczane reklamy.

Niedługo nad bezpieczeństwem pasażerów mają czuwać również ochroniarze. Będą natychmiast przyjeżdżać na wezwanie kierowcy, a także podróżować autobusami i tramwajami.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy