Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Kraków: MPK popełniło błąd w przetargu - biletomaty będą dwa miesiące później

pil, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Biletomaty pojawią się na ulicach Krakowa z opóźnieniem. Wszystko z powodu jednego słowa: Mifare.
Od jesieni zeszłego roku Kraków czeka na montaż 60 nowych biletomatów, które będą obsługiwać Krakowską Kartę Miejską. Cztery takie już stoją. Można w nich kupić wszystkie rodzaje biletów, od jednorazowych po miesięczne. Oprócz tego za gotówkę lub punkty zgromadzone na magnetycznej KKM, dostępne są też karnety parkingowe.

Pierwsze z zapowiadanych 60 maszyn miały być montowane na krakowskich przystankach już we wrześniu. Niestety, pojawią się najwcześniej w połowie listopada. Dlaczego? Unieważniono bowiem konkurs na firmę, która zajmie się dostarczeniem maszyn oraz 300 tys. kart magnetycznych.

- Wszystko z powodu jednego słowa: Mifare - mówi Dariusz Bojda, zajmujący się w MPK obsługą biletomatów. Mifare to rodzaj kart magnetycznych. Właśnie takie były na próbę rozdawane w zeszłym roku mieszkańcom Krakowa, aby zachęcić ich do korzystania z biletomatów. Takich też kart zażyczyło sobie zatem MPK, w wymaganiach stawianych firmom.

Okazało się, niestety, że nazwa Mifare jest zastrzeżona przez firmę Phillips. Zgodnie z przepisami o publicznych przetargach MPK nie wolno było użyć nazwy własnej. Przetarg został zatem odwołany. - To wyglądało tak, jakbyśmy zamierzając kupić dla MPK autobusy, zażyczyli sobie, żeby to były mercedesy - wyjaśnia Dariusz Bojda. Zapewnia jednak, że nie ma mowy o ustawianiu przetargu: - Karty tego systemu są po prostu najpopularniejsze w Polsce.

Teraz w kolejnym przetargu MPK także zażyczy sobie kart typu Mifare. Przepisy o przetargach publicznych nie zabraniają bowiem postawić takich wymogów technicznych, które może spełnić tylko jeden typ karty. - Pod warunkiem, że w wymaganiach nie padnie nazwa Mifare - kwituje Bojda.

Jeśli drugi przetarg odbędzie się już bez przeszkód, pierwsze 10 biletomatów zostanie zamontowanych w pierwszej połowie listopada tego roku. Wszystkie 60 stanie do pół roku. - Według harmonogramu dostaw mamy co miesiąc dostawać po 10 automatów. My będziemy nadążać z montażem, a firma z produkcją - zapowiada Bojda.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy