Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Olsztyn: Autobusy miejskie dla Olsztyna

Marcin Wojciechowski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Jeszcze w sierpniu na ulice miasta wyjedzie jedenaście świeżo kupionych autobusów MPK. Wszystkie są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych.
Pięć z nich stoi już na parkingu MPK, a sześcioma kolejnymi kierowcy przyjadą z Austrii do Olsztyna prawdopodobnie już w piątek. Są to nowoczesne, niskopodłogowe, dwunastometrowej długości pojazdy Volvo serii 7000. Wejdzie do nich 90 pasażerów. Na pewno rzucą się w oczy wszystkim mieszkańcom, bo każdy autobus, jak przystało na prawdziwy "czerwoniak", ma kolor czerwony. - Autobusy, które kupiliśmy, mają na co najmniej trzynaście lat zastąpić odchodzące właśnie na emeryturę jelcze - mówi Krzysztof Zienkiewicz, rzecznik MPK.

Nie są to autobusy nowe - mają po trzy, cztery lata. Zienkiewicz nie chciał zdradzić, ile MPK za nie zapłaci: - Nie mogę podać ceny, bo nadal trwają negocjacje - tłumaczy.

MPK już od kilku lat modernizuje tabor. W ubiegłym roku za prawie 20 mln zł zakupiło 27 pojazdów marek Scania, Solbus i MAN. Siedem z nich to wozy używane. Od niespełna dwóch miesięcy po Olsztynie jeździ także pięć przegubowych MAN-ów z drugiej ręki. Nowością dla pasażerów jest samoobsługa tylnych drzwi w tych pojazdach - by wejść i wyjść, trzeba nacisnąć odpowiedni przycisk.

W tej chwili tabor MPK liczy 159 autobusów. Wiele z nich ma po kilkanaście lat, a przegubowe ikarusy, to wozy nawet dwudziestoletnie.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy