Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Lublin: Wielkie zmiany w komunikacji miejskiej

Daniel Lenart, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Nowe linie autobusowe, likwidacja lub skrócenie starych to niektóre ze zmian w miejskiej komunikacji czekające nas już we wrześniu. Do kiosków powrócą też bilety 60-minutowe.
Zmiany komunikacji miejskiej zaczną obowiązywać od początku roku szkolnego, czyli od 4 września. - Przez ostatnie lata modyfikacje tras były kosmetyczne, teraz zdecydowaliśmy się na bardzo dużą reorganizację. Zlikwidujemy linie nierentowne, a istniejące zmienimy tak, by korzystało z nich więcej pasażerów - tłumaczy Andrzej Satke, dyrektor eksploatacyjny MPK Lublin.

Zmiany to efekt analizy przygotowanej przez krakowskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP na zlecenie miasta. Fachowcy z Krakowa stwierdzili m.in., że zbyt dużo linii dubluje swoje trasy, a także, że zbyt dużo autobusów wyjeżdża przed 6 rano na trasę i jeździ praktycznie puste.

- Lublin się zmienia, to nie to samo miasto, co dziesięć lat temu. Powstają nowe centra handlowe oraz nowe zakłady dające miejsca pracy. Ludzie muszą mieć możliwość łatwiejszego dojazdu tam, gdzie chcą, umożliwią to zmiany, które wprowadzamy - tłumaczy Ryszard Pasikowski, zastępca prezydenta Lublina.

Andrzej Satke nie ukrywa, że MPK oszczędzi na zmianach. W dzień powszedni na ulice wyjedzie dziewięć autobusów mniej niż w podobnym okresie ubiegłego roku. Skrócone lub podzielone linie mają zapewnić pasażerom dojazd do centrum Lublina. Jeżeli będą chcieli jechać dalej, będą musieli się przesiąść do innego autobusu, co dla wielu osób oznacza kupno drugiego biletu. Przykładowo osoba, która chciała jechać z Borku na Sikorskiego, do tej pory mogła wsiąść do dwójki. Teraz będzie musiała pojechać nowo powstałą linią 52 na 3 Maja i tam zmienić autobus.

MPK chce ułagodzić zdenerwowanych pasażerów wprowadzając bilety godzinne. - Sprawią, że przesiadki będą mniej kosztować. W przyszłym tygodniu powinniśmy ustalić cenę takiego biletu, ale już dziś można powiedzieć, że będzie kosztował mniej niż 3 zł - zapewnia prezydent Pasikowski. Nowością będą bilety okresowe, obejmujące pracujące dni tygodnia. MPK chce też zachęcić pasażerów do kupowania biletów miesięcznych i obniży ich cenę o około 8 procent.

To nie koniec zmian, wspólnie z miastem przygotowywany jest projekt rozbudowy linii trolejbusowych. - Plan zakłada wydłużenie i rozbudowę istniejących tras. Trolejbusem będzie można dojechać m.in. na Felin, ul. Zbożową czy dalej niż do tej pory ul. Abramowicką - mówi Ryszard Pasikowski.

Informacje o zmianach w rozkładach jazdy w przyszłym tygodniu pojawią się na stronie internetowej MPK www.mpk.lublin.pl. Przedsiębiorstwo wywiesi je także na przystankach. - Jesienią przeprowadzimy kolejne badania, które mają ocenić, jak pasażerowie oceniają reorganizację. Jeżeli będzie taka konieczność, wprowadzimy poprawki - zapowiada Pasikowski.

Co się zmieni jesienią

Linie 33 i 53 zostaną zlikwidowane. Dodatkowo MPK skróci trasy 4, 5, 7, 12, 20, 27 i 73 oraz zmieni przebieg linii 10, 24, 25, 26, 44 i 56. Część trasy 2, 3 i 7 przejmą nowo stworzone linie 51, 52, 54 i 55. Dokładne rozkłady jazdy będą gotowe w połowie sierpnia.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy