Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Rusza tramwaj na Rataje!

Lech Bojarski, Jakub Głaz, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Koniec protestów! Miasto może budować w śródmieściu nową trasę dla dziesiątek tysięcy mieszkańców Rataj.
Cztery lata temu "Gazeta" apelowała do władz miasta o budowę nowego połączenia tramwajowego z centrum miasta na Rataje. Naszą petycję do prezydenta Poznania podpisało wówczas 3,5 tys. mieszkańców, a Rada Miasta uchwaliła specjalne stanowisko, w którym zobowiązała władze do budowy nowych torów.

Po naszych publikacjach sprawa ruszyła z miejsca. Rok po roku, z mozołem, ale jednak - inwestycja szła do przodu. Najpierw wybudowano tory na nowym moście św. Rocha, potem po obu stronach tej przeprawy. Kłopoty pojawiły się na odcinku w śródmieściu. Przeciwko budowie trasy przy Kupcu Poznańskim zaprotestował bowiem Dariusz Bąkowski, właściciel małej działki, na której działa m.in. budka z kurczakami. Zdaniem Bąkowskiego, przygotowywana inwestycja kłóci się z planami dotyczącymi jego działki. Bąkowski twierdzi, że chce na niej wybudować kamienicę i przed budową torów należy dociągnąć do przyszłego budynku instalacje.

Właściciel działki przy Kupcu odwołał się do wojewody, ale ten odrzucił odwołanie. - Wojewoda utrzymał w mocy wydane przez nas pozwolenie na budowę. Właśnie otrzymaliśmy pismo w tej sprawie - informował wczoraj Jan Płoskoń, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miasta. - Bąkowski może co prawda zaskarżyć decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale to już nie wstrzymuje naszych działań - cieszy się Płoskoń. - Na pewno to zrobię - zapowiada Bąkowski.

Co najważniejsze, protest w WSA nie zahamuje jednak inwestycji. Do akcji może wkroczyć wreszcie Zarząd Dróg Miejskich. - Przygotowujemy właśnie dokumenty, żeby już we wrześniu ogłosić przetarg na budowę trasy - mówi Jacek Szukała, dyrektor ZDM. Brakujący odcinek torów od ul. Kazimierza Wielkiego do Szkolnej drogowcy planują wybudować do listopada przyszłego roku.

Nowa trasa da szybkie połączenie osiedli położonych na górnym tarasie Rataj z centrum miasta. Tramwaj będzie mógł pokonać odcinek od os. Lecha do Al. Marcinkowskiego w zaledwie 10 minut! Nową trasą mają kursować tramwaje linii 5, 13 i 16.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy