Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Miasto chce kupić nowe tramwaje za unijne pieniądze

mpr, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Jacek

40-50 tramwajów niskopodłogowych, remont torowisk i budowę nowych linii na Mieszka I i Taczaka planuje magistrat. Jednym z potencjalnych dostawców może być czeska Skoda.
Przedstawicieli firmy z Pilzna zaprosił do Szczecina Witold Sarosiek, konsul honorowy Republiki Czeskiej. W czwartek prezentowali swą ofertę w magistracie.

- Nasze tramwaje są tańsze niż Siemensa czy Bombardiera - zapewnia Petr Vizdal, dyrektor sprzedaży Skody na Europę. - Wygraliśmy dwa przetargi na dostawę naszych tramwajów do Wrocławia.

Każdy z nich kosztuje 7 mln zł. Wrocław mógł sobie pozwolić na zakup 17 sztuk, bo dostał pieniądze z funduszu ZPORR przyznawane dużym aglomeracjom.

- My dotychczas nie mogliśmy z tej puli korzystać, bo trzeba było mieć pół miliona mieszkańców. Teraz prawdopodobnie będziemy mogli skorzystać z sektorowego programu Infrastruktura i Środowisko jako obszar metropolitarny - mówi Łukasz Pundyk, dyrektor wydziału współpracy międzynarodowej i funduszy pomocowych, Urzędu Miasta. - Jednak zgłaszamy też zakup tramwajów do Regionalnego Programu Operacyjnego do Urzędu Marszałkowskiego.

Miasto chciałoby w latach 2007-2013 kupić nawet 50 nowych tramwajów niskopodłogowych. Ponadto planuje wyremontować torowiska i zbudować linie przez ul. Mieszka I do przyszłego Cmentarza Centralnego na ul. Bronowickiej i przez ul. Taczaka do hali widowiskowo-sportowej na os. Zawadzkiego. Obecnie projekt jest w fazie analizy wykonalności.

Średni wiek szczecińskich tramwajów wynosi teraz 24 lata.

źródło: Gazeta Wyborcza

8 komentarzy