Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

75 wraca na Reduty Ordona

Mariusz Rabenda, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Połowiczny sukces odnieśli przeciwnicy doprowadzenia miejskiej komunikacji na os. Somosierry. Autobusy linii 75 wracają na starą trasę, linia 53 pozostaje na razie na ul. Grota-Roweckiego.
O kolejnej zmianie tras zdecydowała ekspertyza przeprowadzona przez inż. Stanisława Majera z Politechniki Szczecińskiej. Dowiodła ona, że ul. Grota-Roweckiego jest za słaba, by mogły po niej jeździć ponaddwudziestotonowe pojazdy.

- Mówiłem o tym od początku, ale nikt nie słuchał - triumfuje Adam Ruciński, przedstawiciel protestujących mieszkańców osiedla Somosierry. - Dopiero jak się uparłem, jak zrobiliśmy protest, miasto zdecydowało się na badania. A powinni to zrobić, zanim puścili tędy autobusy.

Ekspertyza została wykonana w ubiegłym tygodniu. Dlaczego dopiero teraz?

- Podczas próbnych jazd stwierdzono, że należy zrobić kilka korekt łuków i zatoczek - mówi wiceprezydent Andrzej Grabiec. - Samej nawierzchni nie sprawdzaliśmy, bo wcześniej nigdy na tej drodze nie było ograniczeń tonażu.

Po otrzymaniu niekorzystnych wyników ekspertyzy wieceprezydent zdecydował się wycofać z ul. Grota-Roweckiego linię 75. Wraca na poprzednią trasę, czyli z Krzekowa w kierunku dworca głównego przez ul. Reduty Ordona.

- 75 jeździ w szczycie nawet dziesięć razy na godzinę - tłumaczy Grabiec. - Na ul. Grota-Roweckiego pozostawiamy jednak na razie linię 53, która jeździ w szczycie cztery razy na godzinę, a poza szczytem trzykrotnie.

Linia 53 ma być testowana do końca października. Potem ona też może zniknąć z ul. Grota-Roweckiego.

- Musimy się zastanowić, jak wykorzystać ul. Taczaka, która może służyć do komunikacji miejskiej i ma już zbudowane zatoczki - mówi Grabiec. - Decyzję w tej sprawie musimy wypracować do połowy października, by rozwiązania, które wprowadzimy, były ostateczne.

Rada osiedla Pogodno zaproponowała, by autobusy od pętli Krzekowo jechały przez ul. Żołnierską, skręcały w Szeroką, dalej jechały przez ul. Taczaka do Witkiewicza. Zdaniem mieszkańców ul. Grota-Roweckiego jest to rozwiązanie budzące najmniej kontrowersji ze strony mieszkańców okolicznych osiedli.

Autobusy 75 i 53 przez ul. Grota-Roweckiego jeżdżą od końca sierpnia. Wcześniej kursowały przez ul. Reduty Ordona i na wniosek grupy mieszkańców tej ulicy zostały przeniesione. Teraz coraz więcej innych mieszkańców tej ulicy domaga się przywrócenia poprzednich połączeń.

źródło: Gazeta Wyborcza

20 komentarzy