Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Protest na ulicy

ToT, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Kilkudziesięciu mieszkańców, policja, straż miejska oraz pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego zgodnie z planem zjawili się wczoraj o g. 15.30 na skrzyżowaniu ulic Łukasińskiego i Reduty Ordona w Szczecinie. Do zapowiedzianej blokady jednak nie doszło. Mimo że ruch na ul. Reduty Ordona nie zmalał.
- Od trzech lat współpracujemy z wiceprezydentem Andrzejem Grabcem. Jeszcze się nie zdarzyło, by nas okłamał - przypominał sąsiadom Wiesław Kukiełko. - Mamy nadzieję, że tak będzie nadal.

Poszło o nadmierny ruch na tej ulicy. Kursuje tam 5 linii dziennych, 4 komercyjne i 1 nocna. Również tamtędy jeżdżą TIR-y i ciężarówki. A domy pękają. Od kilku lat mieszkańcy starają się o zmiany w organizacji ruchu, by ich ulicę odciążyć.

- Prezydent miasta obiecał nam to już w kwietniu 2003 r. W styczniu tego roku dostaliśmy pismo, w którym informował, że z Reduty Ordona znikną linie komercyjne, a miejskich będzie mniej - wyliczają. - Ale w lipcu okazało się, że z naszej ulicy znikają tylko linie 53 i 75. I to na okres próbny.

Tak się stało pod koniec sierpnia. Wtedy już aktywnie działał inny komitet protestacyjny - z os. Somosierry. Tam bowiem skierowano autobusy. Wielu mieszkańców jest z takiego obrotu sprawy zadowolonych, ale nie brakuje też przeciwników. Zamówili badania, które dowodzą, że ul. Grota-Roweckiego nie jest przystosowana do ruchu ciężkich pojazdów.

Badania te przeprowadzono 7 września, dzień później już ich wyniki były w UM. Przedwczoraj linia 75, zgodnie z sugestią eksperta, wróciła na ul. Reduty Ordona. Jej mieszkańcy powiedzieli "dość" i są gotowi blokować ulicę. Na razie jednak wstrzymali się z decyzją.

- Uzgodniliśmy, że linie miejskie zostaną rozdzielone - tłumaczy wiceprezydent A. Grabiec. - Jedna zostanie na Reduty Ordona, druga na Grota-Roweckiego, kolejna pojedzie przez ul. Taczaka.

Podział do dziś ma ustalić ZDiTM. Projekt nowej organizacji ruchu powinien być uzgodniony w ciągu tygodnia. Pod koniec miesiąca skonfliktowane strony mają otrzymać ostateczną propozycję. Z ul. Reduty Ordona mają zniknąć też autobusy kursujące do hipermarketów.

źródło: Kurier Szczeciński

10 komentarzy