Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tramwaj na Gumieńce za trzy tygodnie

Mariusz Rabenda, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Mareczek; zmodyfikowane

Na dwóch frontach budowane jest nowe torowisko "ósemki". Tramwaj musi pojechać 25 października. Zdążymy - zapewniają budowlańcy.
Pierwsze "rozgrzebane" miejsce na tej trasie to budowa nowego ronda na Gumieńcach, gdzie największe postępy widać przy budowie torowiska. Energopol, który buduje rondo w miejscu obecnej krzyżówki ulic: Okulickiego, Europejskiej, Ku Słońcu i Derdowskiego, obiecuje, że dotrzyma terminu.

Prace na trasie "ósemki" prowadzone są także pomiędzy główną bramą Cmentarza Centralnego i ul. Karola Miarki - tam ma być wymienionych ponad 600 m torów.

- Do 25 października musimy oddać torowisko, by mógł być wznowiony ruch - mówi Sławomir Rutkowski z Zakładu Napraw Infrastruktury budującego tory przy cmentarzu.

- Najtrudniejsze były prace rozbiórkowe starego torowiska i przygotowanie pod budowę nowego - wyjaśnia Tadeusz Żabiński, dyrektor wydziału inwestycji miejskich UM. - Teraz, gdy budowane jest nowe torowisko, roboty posuwają się szybko.

Po obu stronach drogi już ustawiane zostały nowe słupy trakcyjne. Wzdłuż ul. Ku Słońcu, na wysokości Zespołu Szkół Salezjańskich wymieniono całą podbudowę torowiska, ułożono betonowe podkłady, a w poniedziałek rozpoczęto układanie szyn. Na razie prace nie skutkują drastycznym ograniczaniem ruchu w rejonie robót. Na długości ok. 100 m na ul. Ku Słońcu wyłączono po jednym pasie ruchu.

- Nie będzie też zamykania dla ruchu żadnej z ulic dochodzących do skrzyżowania, kiedy budowa torowiska przeniesie się na przyszłą centralną wyspę ronda - zapewnia Roman Siemczyk, inżynier kontraktu na budowie. - Nie zamkniemy ul. Okulickiego, gdy będziemy się włączać w nią z nowymi torami.

Obecne prace koncentrują się na budowie torowiska. Do końca roku drogowcy nie zrobią wiele więcej. Budowana będzie jedynie infrastruktura podziemna. Widać już natomiast, jak w przyszłości będzie wyglądało rondo na Gumieńcach od strony południowej. Na pasach zieleni powstał bowiem wąski wykop.

- Po tym śladzie zostanie położony zewnętrzny krawężnik jezdni - tłumaczy Siemczyk.

Rondo będzie więc przesunięte na południe w stosunku do dzisiejszej krzyżówki. Jego średnica wewnętrzna ma mieć długość 60 m. Jezdnia na nim będzie szeroka na 10 m. Wokół powstanie ścieżka rowerowa. Ścieżkę zaprojektowano także wzdłuż ul. Derdowskiego (po stronie jeziorka Słoneczne) oraz po obu stronach ul. Ku Słońcu. Koszt przebudowy krzyżówki wyniesie 15 mln zł, z czego 11 mln miasto dostało w ramach europejskiego programu ZPORR.

źródło: Gazeta Wyborcza

3 komentarze