Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Trójmiasto: Jest sposób na SKM

mt, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Wspólny bilet ważny również w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej już w czerwcu 2007 roku? To całkiem prawdopodobne. Specjaliści znaleźli sposób, by zintegrować kolejkę z komunikacją miejską.
Jeszcze na początku roku, gdy pomysł utworzenia związku komunikacyjnego miast Zatoki Gdańskiej dopiero się wykluwał, było pewne, że bez Szybkiej Kolei Miejskiej integracja komunikacji w Trójmieście nie ma sensu. Jak się okazuje, nie jest to takie proste. SKM, jak każdy przewoźnik kolejowy w Polsce, jest zobligowana do respektowania ulg ustawowych uchwalonych przez Sejm. Chodzi m.in. o 37-procentową zniżkę dla studentów i uczniów czy 100-procentową (czyli przejazd bezpłatny) dla posłów i senatorów. Zupełnie inny wymiar ulg obowiązuje w komunikacji miejskiej. O ile Gdańsk, Gdynia i Wejherowo już porozumiały się w sprawie "wspólnych" ulg, które zaczną obowiązywać wraz z pojawieniem się wspólnego biletu w kioskach, o tyle pozostał problem z SKM.

- Problem oczywiście nie dotyczy posiadaczy biletów normalnych - mówi Hubert Kołodziejski, pełnomocnik marszałka Kozłowskiego ds. utworzenia związku komunikacyjnego. - Dlatego "wspólne" bilety normalne na trójmiejską komunikację miejską i pociągi SKM pojawią się w sprzedaży najprawdopodobniej już w czerwcu 2007 roku. W budżecie województwa przygotowano około dwóch milionów złotych, które zrefundują SKM-ce straty spowodowane nową ofertą.

- Jesteśmy w każdej chwili gotowi przystąpić do systemu - mówi Andrzej Osipow, prezes SKM.

Co ważne, udało się też znaleźć sposób na zintegrowanie biletów ulgowych. - Jeśli koncepcja komunalizacji SKM [przejęcia przez samorząd - red.] powiedzie się, firmy nie będzie obowiązywać już ustawa o transporcie kolejowym. Wtedy problem różnego wymiaru ulg przestanie mieć znaczenie - mówi Kołodziejski.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy