Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Policjanci w autobusach

Piotr Jasina, Głos Szczeciński,

dodane przez MQ

Od miesiąca w autobusach Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego jeżdżą cywilne patrole policji. Wlepiają mandaty spożywającym alkohol, karzą agresywnych i wulgarnych pasażerów.
Ludzie czują się bezpieczniej. Cieszy też fakt, że pieniądze podatników są właściwie wykorzystywane. Patrole bowiem finansowane są z budżetu gminy.

Pijackie burdy

- Trzej młodzi chłopcy siedzą na końcu autobusu, piją piwo - opowiada Grzegorz Ufniarz, kierownik Działu Przewozów Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Autobusowego - Są agresywni, zaczepiają pasażerów, wyzywają ich. W pewnym momencie jeden z nich wiesza się na barierkach i kopie w kasownik. Kierowca przez dyspozytor wzywa policję. Nim jednak zjawia się patrol, chuligani znikają.

Na trasie linii 102 kilku młodych mężczyzn wchodzi do autobusu. Są podchmieleni, używają bardzo wulgarnych słów. Kierowca zwraca im uwagę, prosi by zachowywali się ciszej. Dwóch z nich podchodzi do niego: "Jedź k... bo cię stąd wyniosą!" - mówią. Potem butelką rozbijają szybę.

- Niemal codziennie kierowcy straszeni są przez rozjuszonych chuliganów - dodaje nasz rozmówca. - Wzywają pomoc, ale ta nie zawsze dociera na czas. Pasażerowie zaś nie reagują, boją się pijanych, agresywnych wyrostków. Ci zaś "rządzą", dewastują. Straty są duże. Kasownik kosztuje od od 900 do 2500 zł, szyba od 700 nawet 8500 zł. Wandale niszą też podsufitki, siedzenia itp.

Patrole się sprawdziły

Skala wandalizmu zaczęła osiągać niepokojące rozmiary. Przewoźnik w kilku autobusach zamontował kamery. To jednak drogi sprzęt, wymagający stałego monitoringu. Na zatrudnienie firmy ochroniarskiej SPPK też nie stać. Tymczasem pasażerowie wciąż skarżyli się że jest niebezpiecznie.

- Stąd pomysł cywilnych patroli policyjnych w autobusach - dodaje Ufniarz.

Dodatkowe patrole to dodatkowe pieniądze, a tych na pewno w policji nie ma w nadmiarze. Do pomysłu przekonano jednak burmistrza i kasa się znalazła.

- Na dodatkowe, cywilne patrole otrzymaliśmy z gminy 15 tys. zł - przyznaje kom. Dariusz Mejer naczelnik Sekcji Prewencji KPP w Policach. - Ta kwota wystarczy dla 4 funkcjonariuszy w autobusach do połowy listopada.

Patrole działają w autobusach linii 107, 103 i 106. Funkcjonariusze w cywilu pełnią służbę w godzinach popołudniowych. Wspomniane linie zostały wskazane przez SPPK. Na tych trasach kierowcy notowali najwięcej niebezpiecznych zdarzeń.

kom. Dariusz Mejer, naczelnik Sekcji Prewencji KP Policji w Policach:

- Dane statystyczne potwierdzają, że patrole, które od miesiąca funkcjonują w autobusach, przynoszą efekty. Funkcjonariusze w tym czasie ukarali 100-złotowymi mandatami 90 osób, które spożywały w pojazdach alkohol. Takie same mandaty zapłaciło 15 kolejnych osób zachowujących się wulgarnie. Kilka osób zapłaciło mandaty w wysokości 200 złotych, ponieważ policjanci w cywilu przyłapali ich na tym, jak zaśmiecali autobusy. W wielu przypadkach funkcjonariusze wyprowadzali agresywnych pasażerów z pojazdu. Podczas nocnych patroli autobusowych zwracamy także uwagę na wiaty. Jak tyko policjanci widzą, że przystanki są niszczone, albo ktoś spożywa w takich miejscach alkohol, interweniują.

źródło: Głos Szczeciński

17 komentarzy