Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Warszawa: Metro kupuje pociągi

śmik, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Pięć nowych pociągów chce kupić Metro Warszawskie. Mają dotrzeć do stolicy za półtora roku w czasie finiszu budowy pierwszej linii.
- Zakup pociągów jest konieczny, żeby na całej linii od Kabat do Młocin składy mogły kursować tak często jak teraz, czyli co ok. 2 min i 50 sekund - twierdzą przedstawiciele Metra. Chcą zaciągnąć kredyt na ten cel. W przetargu największe szanse na zwycięstwo mają producenci, którzy już dostarczyli Warszawie pociągi - francuski Alstom i dwie fabryki rosyjskie. Metro zażyczyło sobie, żeby nowe pociągi były jak najbardziej kompatybilne z tymi, które teraz jeżdżą w Warszawie. - Chodzi o to, żeby np. miały takie same części. W przeciwnym razie ich eksploatacja byłaby o wiele droższa - mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik Metra Warszawskiego. Zaznacza jednak, że producenci musieliby zaoferować ulepszone wersje jeżdżących dziś pociągów. Metro nie chce już zmagać się usterkami, które występowały w składach wyprodukowanych przez Alstom. Chodzi m.in. o szybko zużywające się koła i psujące się drzwi. Firmy rosyjskie musiałyby zaś zaoferować nowocześniejszą wersję składu typu 81, którym teraz podróżują warszawiacy.

Metro chce wydać na pociągi najwyżej 185 mln złotych. Do stolicy mają trafić wiosną 2008 roku, gdy będą kończone trzy ostatnie stacje metra Stare Bielany, Wawrzyszew i Młociny. Do tego czasu do sześciu wagonów mają być zaś wydłużone wszystkie składy rosyjskie. Wtedy w stolicy będzie w sumie 38 pociągów.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy