Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Warszawa: Nadjeżdża setka przegubowych solarisów

śmik, Gazeta Wyborcza,

dodane przez X; zmodyfikowane

W czwartek wreszcie rozstrzygnięto spór o nowe autobusy. Osoby starsze i niepełnosprawne mają powody do zadowolenia: zamiast stu mercedesów ze schodkiem w wejściu stolica kupi niskopodłogowe solarisy.
O kontrowersjach wokół przetargu na nowe przegubowce pisaliśmy już w czerwcu. Miejskie Zakłady Autobusowe nie postawiły wymogu dostarczenia pojazdów w pełni niskopodłogowych. Urzędnicy tłumaczyli, że miejskiej spółki nie stać na kupno takich nowoczesnych pojazdów. Największe szanse na wygraną miała firma Evobus, która zaproponowała mercedesa ze schodkiem przy wejściu, i Solaris, który zaoferował w pełni niskopodłogowy autobus, bo - jak stwierdzili szefowie firmy - ta innych nie produkuje.

W wrześniu MZA wybrały w końcu solarisy, ale przetarg na kilka miesięcy zablokował Evobus. Uznał, że Solaris zaproponował pojazdy niezgodne z wymaganiami. Ten spór przerwał wczoraj sąd. Do stolicy w przyszłym roku trafi setka przegubowych solarisów. MZA zapłacą za nie 110 mln zł. Pierwsze pojazdy przyjadą do Warszawy wiosną. Jak twierdzi Janusz Bosakirski, wicedyrektor Miejskich Zakładów Autobusowych, nowe solarisy zastąpią inne rozsypujące się autobusy - oprócz ikarusów także kilkunastoletnie jelcze. Nowych solarisów w przyszłym roku będzie jednak więcej. Oprócz przegubowców firma dostarczy także 50 krótszych, 12-metrowych autobusów z niską podłogą i klimatyzacją. Solaris to oprócz Ikarusa najpopularniejsza marka autobusów w Warszawie.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy