Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Lublin: MPK smacznym kąskiem

Marcin Bielesz, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Producenci autobusów walą do MPK drzwiami i oknami proponując swoje pojazdy.
Lublin ma otrzymać w latach 2007-2013 pieniądze na zakup około 130 nowych autobusów. Tabor MPK zostanie więc znacząco zmodernizowany. Te informacje nie uszły uwadze producentów autobusów, którzy proponują miejskiemu przewoźnikowi testy swoich produktów.

- Docierają do nas takie sygnały, ale nie ma na razie konkretnych ofert - mówi Stanisław Wojnarowicz, rzecznik MPK. Twierdzi, że podobne propozycje ze strony producentów autobusów pojawiają się zawsze, gdy przedsiębiorstwo ma możliwości zakupu nowego sprzętu.

- Teraz nasze zamiary nie są żadną tajemnicą, więc nic dziwnego, że pojawiają się takie oferty - dodaje Wojnarowicz.

MPK nie chce ujawnić, z jakimi producentami autobusów rozmawia na temat testowania nowych pojazdów. - To firmy zarówno z Polski, jak i z zagranicy - mówi Wojnarowicz.

MPK planuje sprowadzenie tylko autobusów napędzanych gazem ziemnym. Dziś przedsiębiorstwo zaprezentuje unijny projekt PROCURA, który ma na celu redukcję gazów cieplarnianych i wzrost bezpieczeństwa energetycznego poprzez m.in. wprowadzenie paliw alternatywnych.

Pierwszą jaskółką zmian w MPK był zakup pod koniec listopada pierwszego od kilku lat fabrycznie nowego autobusu. Był nim 18-metrowy przegubowiec Solaris Urbino napędzany gazem ziemnym.

Po nim MPK testowało autobusy firmy Volvo na gaz ziemny, jednak od początku było wiadomo, że przedsiębiorstwo nie włączy ich do swojego taboru.

MPK sprawdza teraz kolejny autobus na gaz ziemny. To czeski Tedom Kronos. Wyróżnia się charakterystycznym żółtym kolorem. Wcześniej Tedom był testowany w Gdyni i w Zamościu.

Nie wiadomo jeszcze, czy MPK kupi Tedoma na stałe. - Na razie będziemy jeszcze testować go przez dwa tygodnie - zastrzega Wojnarowicz, choć MPK zapowiedziało na jutro oficjalną prezentację Tedoma.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy