Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Trójskłady na Pestce to na razie mrzonki

leh, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Nie ma szans, by w najbliższych miesiącach na trasie PST pojawiły się dłuższe tramwaje. MPK wycofuje się z tego pomysłu.
W listopadzie pisaliśmy o problemach z "Pestką". Tramwaje kursujące tą popularną trasą są przepełnione. Nowe osiedla na Piątkowie i rozrastający się kampus uniwersytecki na Morasku powodują stały wzrost liczby pasażerów. Cztery linie obsługujące PST nie wystarczają, by zapewnić sprawną komunikację. Coraz częściej pasażerowie nie mieszczą się w tramwaju i pozostają na przystanku.

MPK zdaje sobie sprawę z kłopotów "Pestki", stąd pojawił się pomysł skierowania na trasę dłuższych tramwajów. Składające się z trzech wagonów pociągi mogłyby rozładować nieco tłok. Niestety - jak mówi dyrektor pionu tramwajów w MPK Jan Firlik - to na razie niemożliwe. - Trójczłonowe tramwaje mogłyby jeździć trasą PST, ale problem pojawia się, już gdy z "Pestki" wjeżdżają na tory w mieście. Rozważaliśmy puszczenie ich na najkrótszą trasę linii 16, ale niestety wagony nie mieszczą się na przystankach na Al. Marcinkowskiego - tłumaczy. - Poza tym wagony typu 105N, które mogłyby od ręki być połączone w dłuższy skład, są akurat przed remontami, więc mogą się psuć. A trzy wagony w jednym składzie to zwiększone ryzyko awarii. Na trasie PST powoduje to automatycznie wielkie korki tramwajowe - dodaje.

Jak więc MPK zamierza rozwiązać problem przepełnionych tramwajów? Nie wiadomo. Na razie przewoźnik pociesza się nadchodzącymi feriami dla studentów. Trasą PST powinno wtedy podróżować znacznie mniej żaków, zatem w tramwajach powinno być luźniej. Problem jednak powróci. - Cały czas próbujemy znaleźć jakieś rozwiązanie - zapewnia Firlik. - Ale nie możemy też bujać w obłokach, a w przypadku trójczłonowych wagonów tak to na dziś wygląda - dodaje.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy