Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Trójmiasto: Wspólny bilet będzie jednak na czas

Michał Tusk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

W lipcu wprowadzamy jeden bilet na komunikację w Trójmieście i sąsiednich miastach - zapewnił w środę "Gazetę" marszałek województwa Jan Kozłowski.
Na ten dzień od kilkunastu już lat czekają tysiące mieszkańców aglomeracji. Zamiast kilku biletów na autobusy w Gdańsku, Gdyni i Wejherowie - jeden plastikowy blankiet. Gdy przed wyborami samorządowymi "Gazeta" zapytała Czytelników, jakie inwestycje na Pomorzu są według nich najpilniejsze, wspólny bilet zajął pierwsze miejsce.

Obawy, że jego wprowadzenie znów się opóźni, pojawiły się w listopadzie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odrzuciło wtedy statut Związku Komunikacyjnego, bez którego zrealizowanie przedsięwzięcia jest niemożliwe. Poszło o szczegóły - MSWiA (rejestruje wszystkie związki komunalne w Polsce) zaproponowało np., by zamiast "skarbnik" wpisać do dokumentu "główny księgowy".

- Poprawki wprowadzimy natychmiast, gminy należące do związku przegłosują dokument na grudniowych sesjach i wszystko pójdzie zgodnie z planem - zapewniał jeszcze w listopadzie marszałek Jan Kozłowski, który nadzoruje akcję "wspólny bilet".

Jak przypuszczaliśmy, zamierzenia marszałka pokrzyżowała trochę polityka - w wielu gminach musiały się odbyć drugie tury wyborów burmistrzów i wójtów.

Zespół ekspertów, przygotowujący bilet, jak ognia chciał też uniknąć nowych błędów, by nie dać warszawskim urzędnikom możliwości do ponownego odrzucenia statutu.

- Poprawioną wersję dokładnie sprawdziliśmy pod względem prawnym, przy udziale pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - mówi Hubert Kołodziejski, pełnomocnik marszałka ds. powołania Związku Komunikacyjnego. - Nowy statut w środę wysłaliśmy do wszystkich 11 gmin biorących udział w projekcie. Mają głosować nad dokumentem w drugiej połowie stycznia.

- Potwierdzam, w ciągu dwóch tygodni statut zostanie przegłosowany w naszej radzie - powiedział "Gazecie" Jacek Brąziewicz, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Kolbudach.

Podobne zapewnienia usłyszeliśmy od przedstawicieli pozostałych członków ZKMZG.

- W lutym wysyłamy statut do Warszawy, a w marcu powołujemy związek - twierdzi Kołodziejski. - Nie ma przeszkód w technicznym przygotowaniu wspólnego biletu, więc powinien pojawić się w sprzedaży - tak jak zakładaliśmy - na początku wakacji.

Przygotowania techniczne to przede wszystkim wprowadzenie elektronicznego biletu w Gdyni, która zarządza komunikacją u siebie oraz częściowo w Rumi, Sopocie i Żukowie. Gdańsk i Wejherowo wprowadziły karty chipowe jako nośniki biletów okresowych już w zeszłym roku. Do ich systemu dostosowały się trójmiejskie uczelnie wyższe (ich nowe legitymacje studenckie będą mogły również być nośnikiem biletów) oraz Szybka Kolej Miejska, która w swych nowych automatach biletowych montuje moduły do obsługi kart gdańsko-wejherowskich. Teraz dostosować musi się Gdynia.

- Przygotowujemy odpowiedni przetarg - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. - Nasz bilet elektroniczny powinien pojawić się w sprzedaży 1 lipca.

To jest też najnowszy termin wprowadzenia jednego biletu na Trójmiasto i okolice.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy