Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Szybciej z prawobrzeża

Tomasz Tokarzewski, Kurier Szczeciński,

dodane przez konjo; zmodyfikowane

Na Basenie Górniczym niemal każdego ranka tworzą się korki. Mimo, że most Pionierów i będąca jego przedłużeniem ul. Gdańska mają po 3 pasy. Problem powstaje przy pętli autobusowo-tramwajowej. Wystarczy jeden mieszkaniec prawobrzeża, który na pętli właśnie będzie próbował się dostać na przystanek linii pospiesznych w kierunku centrum.
- Jest tam sygnalizacja świetlna, wzbudzana przez pieszych - przyznaje Iwona Lipczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. - Cykl ustawiono na 90 sek. I jeśli ktoś uruchomi zielone światło, samochody są wstrzymywane na 11 sek.

Na krócej się nie da. Jest to szeroka ulica, piesi potrzebują czas na jej pokonanie, a w tym miejscu często dochodzi do potrąceń, mimo, że obowiązuje ograniczenie prędkości, bo kierowcy je lekceważą. Piesi też nie są bez winy, bo widząc autobus jadący od strony mostu, przebiegają na czerwonym świetle.

- Wszyscy wiedzą że jest problem i wszyscy wiedzą z jakiego powodu - mówi radna Stefania Biernat. - Ale mieszkańcy pytają, czy nie da się ruchu w tym miejscu usprawnić.

Przejścia dla pieszych zlikwidować się nie da. Ale można sprawić, by ludzie korzystali z niego rzadko. W większości przypadków ruch wstrzymują pasażerowie spieszący na autobus pospieszny. Można jednak przenieść jego przystanek.

- Kończymy opracowywanie koncepcji, która pozwoliłaby na zmianę organizacji ruchu - zapewnia I. Lipczyńska. - Jej realizacja i wprowadzenie w życie zależą od tego, czy w mieście znajdą się pieniądze.

A pomysł jest prosty. Pospieszne autobusy, po opuszczeniu mostu Pionierów, zamiast prawego, powinny zajmować lewy pas. Na wysokości pętli tramwajowej mają wjeżdżać na przebudowane torowisko i zatrzymywać się na tym samym przystanku co tramwaje linii 7 i 8. Po zabraniu pasażerów, którzy nie będą już zapalać czerwonego światła dla kierowców, autobusy z torowiska ponownie wjadą na jezdnię. Czy taki pomysł uda się zrealizować, powinno okazać się wkrótce.

źródło: Kurier Szczeciński

30 komentarzy