Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

GOP: Zabytek nie przetrwał!

Magdalena Nowacka, Dziennik Zachodni,

dodane przez MQ

Miał promować miasto, być atrakcją i ozdobą. Miał też choć w niewielkim stopniu zastąpić pasażerom jeżdżący przez będzińską dzielnicę Grodziec tramwaj nr 25. Oficjalna linia została zlikwidowana wiosną ubiegłego roku. Zabytkowy tramwaj pojawił się w czerwcu. Niestety, nie przetrwał nawet roku.
- Ze smutkiem zauważyłam, że zdejmowana jest trakcja tramwajowa. To już koniec. Walczyliśmy o ten tramwaj, a kiedy okazało się, że nic z tego, cieszyliśmy się, iż będzie jeździł choć kilka razy dziennie, ten zabytkowy. Ja i moi sąsiedzi często z niego korzystaliśmy. Gotowi byliśmy płacić nawet za te przejazdy. Bardzo żałuję, że podjęto taką decyzję - mówi pani Ewa, mieszkanka ulicy Nowotki.

Stanisław Surmik, wiceprezydent Będzina twierdzi jednak, że podjęcie takiej decyzji było uzasadnione.

- Decyzja o zlikwidowaniu "zabytkowego tramwaju" linii 25 została podjęta przez Komisję Polityki Gospodarczej i Rozwoju Lokalnego 25 stycznia tego roku roku nie tylko ze względów finansowych. Utrzymanie tramwaju kosztowało miasto średnio około 25 tysięcy złotych miesięcznie. Ponosiliśmy 100 procentowe koszty bez możliwości pobierania choćby symbolicznych opłat za przewóz pasażerów. Dodatkowym argumentem za likwidacją kursów "zabytkowego tramwaju" były wnioski mieszkańców zajmujących posesje bezpośrednio przylegające do linii tramwajowej, dla których przejazdy zabytkowego wozu okazały się uciążliwe - mówi wiceprezydent Surmik.

- Ten ostatni argument to chyba nieporozumienie. Tyle lat tramwaj jeździł także obok mojej posesji i ani mnie, ani sąsiadom, to nie przeszkadzało. Jak więc mogło zacząć przeszkadzać teraz, kiedy tramwaj jeździł najwyżej kilka razy dziennie - dziwi się pani Ewa.

Wiceprezydent Stanisław Surmik uważa, że w związku z tym, iż miasto zorganizowało dobrze funkcjonującą autobusową komunikację zastępczą, do której mieszkańcy się już przyzwyczaili, nie było dalszej potrzeby narażania na straty budżetu miasta. W tej chwili na trasie kursuje autobus pod numerem 25.

źródło: Dziennik Zachodni

brak komentarzy