Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Jeździsz na gapę, trafisz do aresztu!

Maciej Janiak, Głos Szczeciński,

dodane przez kapil

Gapowicza-recydywistę złapano bez biletu 41 razy w ciągu roku. On i jemu podobni mogą na miesiąc trafić za kratki.
To nowa metoda odzyskiwania pieniędzy w Szczecinie. Szczeciński Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w różny sposób próbuje odzyskiwać pieniądze od tych, którzy jechali na gapę, a później nie zapłacili kary.

Najpierw pojawiły się wpisy do Krajowego Rejestru Długów. Ci, którzy tam trafiają, mają ogromne problemy, np. gdy chcą wziąć kredyt w banku. Jeśli taka groźba komuś niestraszna, ZDiTM zawiadamia policję. Ta wezwała już pierwszych gapowiczów.

- Jak my wzywamy sprawcę, to dla niego jest już za późno, żeby zapłacić - ostrzega podkom. Katarzyna Pawlukiewicz z Komisariatu Policji Szczecin Niebuszewo. - Kierujemy wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego.

Na razie wyroku w takiej sprawie jeszcze nie było. Ale - jak mówią w ZDTiM - to tylko kwestia czasu. Wyrok może być bardzo surowy: grzywna do 5 tys. zł, prace publiczne, a nawet miesiąc aresztu.

Wystarczy trzy razy w roku...

- Jest grupa osób, które stale jeżdżą na gapę, a później na nasze wezwania do zapłaty, albo wpisanie do KRD, w ogóle nie reagują - mówi Andrzej Kuc, kierownik działu kontroli szczecińskiego ZDiTM. - Tymczasem prawo pozwala, by ci, którzy jeżdżą bez biletu i nie chcą ponosić konsekwencji, odpowiadali przed sądem. Nie zależy nam na tym, żeby wsadzać tych ludzi do więzienia, ale chcemy odzyskać pieniądze. Skupiamy się na notorycznych gapowiczach, takich, którzy kilkanaście razy nie zapłacili kary.

W myśl Kodeksu Wykroczeń, powodem do ukarania może być "wyłudzenie trzech przejazdów środkami komunikacji w jednym roku". Zasady "trzy razy i do sądu" trzyma się Miejski Zakład Komunikacji w Stargardzie.

Znane twarze

W Szczecinie jest 40 kontrolerów biletów. W ciągu miesiąca wyłapują 2 - 4 tys. gapowiczów. Tylko w miniony poniedziałek wysłane zostały wezwania do zapłacenia kary do 341 osób.

- Często podczas kontroli poznaję osoby, które wielokrotnie nie miały biletów - mówi Jacek Karandziej, kontroler.

źródło: Głos Szczeciński

możliwość komentowania została wyłączona