Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Wiat przybywa, wandali też...

ToT, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Na wielu przystankach pasażerowie chcieliby mieć wiaty. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego być może do części wniosków by się nawet przychylił, ale środków na inwestycje nie ma za wiele. Tym bardziej że utrzymanie istniejących wiat nie jest tanie.
- Mamy 190 wiat, w tym 95 oszklonych - mówi Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDITM. - Niestety, dość często otrzymujemy sygnały o wybitych szybach.

W styczniu tego roku i grudniu ubiegłego, takich interwencji było po 27. A w listopadzie - tylko 11. Koszt metra kw. szyby waha się od 30 do ponad 330 zł. A i na jej wstawienie trzeba poczekać, bo procedura jest skomplikowana.

- Jeśli dostaniemy informację o wybitej szybie i znany jest sprawca, składamy wniosek na policję o ściganie i ukaranie go. Jednocześnie zgłaszamy szkodę do ubezpieczyciela - tłumaczy M. Kwiecień-Zwierzyńska. - Informacja trafia też do zakładów szklarskich, wskazanych przez ubezpieczyciela.

Gdy sprawca nie jest znany, z procedury ubywa tylko 1 punkt, tzn. wystąpienie z wnioskiem do policji. Oszklenie wiat następuje wg kolejności zgłoszeń.

Niestety, są w mieście miejsca, w których wandale są stale aktywni. Wielokrotnie szyby wybijane są m.in. na przystankach "Kormoranów", "Zawadzkiego-Kościół", "Bukowe-pętla", "Dąbrówki" czy "Zdroje Krzyżówka". Wandale nie patrzą do kogo należy wiata. Równie często uszkadzają te "miejskie", za które odpowiada ZDiTM, jak i należące do firm prywatnych. Jedną z nich jest AMS. Spółka ustawiła już 120 ze 160 zaplanowanych wiat. Na rynku pojawił się też nowy podmiot, który także stawia wiaty w zamian za możliwość umieszczania w nich reklam. Firma Clear Chanel ustawiła już 37 z 40 zaplanowanych wiat.

źródło: Kurier Szczeciński

27 komentarzy