Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Łódź: 312 metrów volvo

Piotr Anuszczyk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Bauer

To długość ustawionych jeden za drugim nowych autobusów MPK. Łącznie mogą one zmieścić 2664 łodzian i wyjadą na ulice już we wtorek
19 nowych autobusów to modele 7700, które pół roku temu miały polską premierę. Łatwo je poznać po nadbudówce w tylnej części dachu, która kryje chłodnice. Do Łodzi nie trafiły jednak standardowe modele.

Na życzenie MPK wprowadzono w nich kilka modyfikacji. - Oczekiwaliśmy od producenta bardzo dobrego systemu wentylacji, bo głównie na to zwracali nam uwagę pasażerowie - mówi Krzysztof Wąsowicz, prezes MPK. Dlatego w autobusach zamiast uchylanych zamontowano szyby przesuwane o większej powierzchni. W volvo zamontowano też więcej wentylatorów i szyberdachów. Ponadto podwójne szyby, między którymi pojawiała się para, zastąpiły pojedyncze. Aby upewnić się, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, do Łodzi przyjechał z Goeteborga Bengt Karlsson, dyrektor sprzedaży Volvo na Europę Wschodnią: - Mam nadzieję, że łodzianie będą zadowoleni z jazdy naszymi autobusami.

Przekonany o tym był wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski: - Mamy najmłodszy tabor w Polsce. Coraz więcej pojazdów ma płaską podłogę i niskie wejście. A to szczególnie ważne dla niepełnosprawnych. Kolejne zakupy świadczą też o tym, że firma uzyskała finansową stabilizację i podniosła się z krachu sprzed kilku lat.

Swojego zadowolenia nie kryli także kierowcy. - O wiele łatwiej nim kierować. A dzięki automatycznej skrzyni mogę zmieniać biegi za pomocą przycisków - mówi Jarosław Szyguła z MPK.

Ułatwieniem w prowadzeniu powinien być też system hamowania ABS. Przedstawiciele Volvo zachwalali też swoje pojazdy jako przyjazne środowisku. - Spełniamy najbardziej wyśrubowane normy, czyli Euro 5. O autobusie można już powiedzieć, że jest niemal tak samo ekologiczny jak tramwaj - zapewniał Jarosław Puła, dyr. ds. sprzedaży Volvo.

MPK sprowadziło łącznie 19 pojazdów, 14 z nich to przegubowce mieszczące po 156 pasażerów. Pozostała piątka to krótkie autobusy z miejscem dla 96 osób. Koszt zakupu to 1 mln zł netto za przegubowca i 700 tys. zł netto za krótszą wersję.

Podczas prezentacji 19 volvo do łodzian zaapelowała Hanna Zdanowska, wiceprezydent Łodzi. - Bardzo proszę łodzian, by uszanowali to, że dostają najnowsze autobusy. My będziemy rozliczać MPK z punktualności i czystości, ale proszę pasażerów, by sami również zwracali uwagę, czy nikt nie niszczy pojazdów.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona