Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Gorzów Wlkp.: Obroniliśmy tramwaje!

Tomasz Rusek, Renata Ochwat, Gazeta Lubuska,

dodane przez MQ

- Skoro gorzowianie chcą tramwajów, to je zostawimy - powiedział nam Tadeusz Jędrzejczak, gdy przynieśłiśmy 603 kupony przeciwko likwidacji linii na Piaski.
Pomysł prezydenta poparło na kuponach tylko siedem osób.

- Wielkie dzięki "Gazecie Lubuskiej" za rozpętanie tej dyskusji. Poznałem zdanie gorzowian - stwierdził Jędrzejczak. Propozycję likwidacji linii nr 2 i 3 do 2010 r. przedstawił w naszej gazecie pod koniec marca. Dzięki temu miasto miało zaoszczędzić w skali roku kilka milionów złotych, bo tyle kosztuje utrzymanie trakcji. Kolejne argumenty za likwidacją to utworzenie deptaku na ul. Chrobrego oraz odciążenie sąsiednich kamienic od hałasu i drgań. Natychmiast rozpętała się burza.

Pisaliśmy dzień w dzień

Od tej chwili przez pięć tygodni pisaliśmy o tym codziennie. Zorganizowaliśmy referendum: dostaliśmy 610 kuponów, w tym tylko siedem osób poparło pomysł prezydenta. Drugie tyle przyszło e-maili i telefonów. Codziennie zamieszczaliśmy komentarze i opinie. Wypowiedziały się związki zawodowe z MZK, klub miłośników komunikacji, radni, a także eksperci od tramwajów z całego kraju i przede wszystkim zwykli gorzowianie. Prawie wszyscy byli przeciwko.

Pomysł poparł tylko adwokat Jerzy Synowiec i fotografik Zbigniew Sejwa. Obaj udowadniali, że wagony są głośne i zbyt kosztowne. Zwolennicy tramwajów wymieniali ich zalety: punktualność, małą uciążliwość dla środowiska, bezkolizyjność i tradycję. - To nasza duma i symbol Gorzowa! Takie rzeczy się pielęgnuje, a nie niszczy - tłumaczyła w poniedziałek po południu Bożena Klimek, która też dorzuciła swój głos. Przedszkolak Magda Nowak mówiła: - Bez tramwajów byłoby niefajnie.

Poproszeni przez nas o opinię eksperci dowodzili, że w całej Europie trakcje się rozbudowuje, a nie likwiduje. Wskazywaliśmy źródła finansowania remontu torowiska. Pracowni Badań Naukowych Wyższej Szkoły Biznesu zleciliśmy profesjonalne badanie opinii publicznej. Jej pracownicy przepytali 484 osób z całego miasta. Za zachowaniem linii była ponad połowa wszystkich gorzowian i 80 proc. mieszkańców Piasków. Zaledwie 12 proc. poparło pomysł prezydenta. Gdy przekazywaliśmy wczoraj kupony prezydentowi, z pamięci wymieniał argumenty obrońców linii. - Znam je doskonale, bo od dwóch miesięcy nic innego nie robię, tylko czytam w "Lubuskiej" wypowiedzi gorzowian - przyznał ze śmiechem.

Teraz kolej na remont

We wtorek prezydent powiedział nam, że miasto będzie chciało etapami wyremontować torowiska na Chrobrego i Kazimierza Wielkiego. Może to zająć lata, ale zacząć trzeba już teraz.

- Wierzę, że po takiej gorącej obronie tramwajów radni dadzą kilkadziesiąt milionów na prace renowacyjne - dodał prezydent Jędrzejczak. Przypomnimy: dokładnie taki scenariusz przewidział na naszych łamach były radny i wielki miłośnik tramwajów Józef Finster. - Tadziu robi zamieszanie, żeby mieć podkładkę do zainwestowania w tramwaje - przekonywał. We wtorek prezydent skwitował ze śmiechem: - Może trochę racji miał.

Po południu zapytaliśmy o zdanie szefów klubów w Radzie Miasta. - To był oburzający pomysł, który tylko dużo krwi napsuł - skomentował Mirosław Rawa z PiS. Pomoc w poszukiwaniu pieniędzy na remont zadeklarowali od razu radni Artur Radziński z Forum dla Gorzowa i Paweł Leszczyński z Lewicy i Demokratów. Tylko radna PO Krystyna Sibińska zastrzegła, że być może należy pomyśleć o innym poprowadzeniu torowiska.

- Jeśli jednak okaże się, że tory muszą biec jak obecnie, będziemy za ich remontem - powiedziała.

Mieszkańcy się cieszą

- Jak to dobrze, że prezydent wycofał się z tego pomysłu! Od samego początku byłem za remontem torowiska - powiedział nam we wtorek po południu August Mężydło z ul. Widok. Dodał, że tramwaje trzeba rozwijać, a nie likwidować. Decyzja ucieszyła również Agnieszkę Szablewską z ul. Wyszyńskiego.

- Przecież tramwaj jest najwygodniejszym środkiem komunikacji. Wycofując się ze swego pomysłu, prezydent podjął decyzję najlepszą z możliwych - mówiła nam we wtorek.

źródło: Gazeta Lubuska

brak komentarzy