Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Częstochowa: MPK: ruszyła akcja "karta"

Tomasz Haładyj, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark 

Raz na ruski rok jeździsz tramwajem czy autobusem? Jeśli masz uprawnienia do ulg czy darmowych podroży - też wyrób sobie plastikową kartę MPK, bo bez niej będziesz musiał skasować bilet normalny.
W poniedziałek ruszyła akcja wydawania plastikowych (niektórzy mówią: elektronicznych) kart MPK. Nie tylko zastąpią papierowe bilety miesięczne, ale będą też służyć jako legitymacje potwierdzające uprawnienia do ulg czy bezpłatnych przejazdów. Z jednej strony to wygoda - zamiast tych czy innych zaświadczeń, wszyscy pasażerowie będą pokazywać kontrolerom taki sam "plastik" z zakodowanymi danymi. Z drugiej strony kłopot - mając np. ponad 70 lat, też trzeba będzie mieć kartę, gdyż dowód osobisty z datą urodzenia już nie wystarczy, by za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.

Ta zasada (ustalona przez radnych) będzie obowiązująca po zakończeniu operacji wydawania kart, która - ze względu na swą skalę - potrwa prawdopodobnie do końca roku. - Szacujemy, że będziemy musieli wyprodukować 40-50 tys. kart - mówi Roman Szymla, dowodzący w MPK akcją "karta".

Radzi, aby już teraz złożyć wniosek o kartę. Unikniemy tłoku, spodziewanego gdy "plastik" będzie już nieodzowny. Wprawdzie w komunikacie rozesłanym w piątek do mediów MPK napisało, że na pierwszy ogień bilety elektroniczne wydawane będą dla osób o nazwiskach na litery od A do E, ale i inni nie zostaną odesłani z kwitkiem.

Dwustronicowy wniosek o wydanie karty można ściągnąć z internetu: www.mpk.czest.pl/aktualnosci.html lub otrzymać we wszystkich punktach kontrolnych MPK. Następnie, uzbrojeni w zdjęcie - a posiadający ulgi i prawo do bezpłatnych przejazdów także w oryginały i kserokopie stosownych dokumentów - idziemy do siedziby MPK przy al. Niepodległości 30, czynnej w godz. od 7 do 15, a we wtorki od 9 do 17. Oryginały dokumentów tylko pokazujemy, kopie zostawiamy. Po około dwóch tygodniach odbieramy kartę z zakodowanymi naszymi danymi.

- Będą to karty "puste". Chcąc wykupić bilet okresowy, np. na 14, 30 czy 60 dni (ale w dowolne dni - nie musi to być 1. czy 15. danego miesiąca), trzeba będzie pójść do jakiejkolwiek kasy MPK, gdzie zostaną odpowiednio naładowane. I tak przy każdym kolejnym zakupie - mówi Roman Szymla.

Jeśli jednak korzystamy z sieciówek normalnych, to nie trzeba fatygować się do zajezdni MPK, by złożyć wniosek: przyjmowane są także na pl. Daszyńskiego, przy ul. Focha i na pętli tramwajowej na Północy. I w tych samych punktach je odbierzemy.

Osoby, które z jakichś przyczyn chcą mieć kartę bez zdjęcia, mogą taką zamówić. Tyle że taka karta nie będzie ważna bez dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości z fotografią.

Karta nic nie kosztuje. Dopiero gdy ją zgubimy, za duplikat pobrane zostanie 15 zł. Taką samą kaucję zapłacimy za kartę bez zakodowanego imienia i nazwiska - po naładowaniu służyć będzie jako bilet sieciowy na okaziciela.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona