Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Białystok: W autobusach będzie można przewozić rowery

kł, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark ; zmodyfikowane

Od 25 czerwca rowery będziemy mogli przewozić w kilku najpopularniejszych białostockich liniach. Akcja "Dwa kółka w autobusie" będzie kontynuowana.
Wczoraj urzędnicy spotkali się z przedstawicielami stowarzyszenia Rowerowy Białystok. Podsumowali pilotażowy program o nazwie "Dwa kółka w autobusie". W majowe weekendy w "trójkach" (wybór nie był przypadkowy, bo jeżdżą z centrum na drogę wylotową w kierunku Ogrodniczek i Supraśla) oznaczonych specjalną nalepką, umieszczoną przy drugich drzwiach wejściowych, można było wozić rowery. Wystarczyło skasować dodatkowy bilet normalny.

- Frekwencja nie okazała się wielka, bo z możliwości przewozu rowerów autobusem skorzystało tylko 15 osób, ale ważniejsze jest to, że nie zanotowaliśmy żadnych negatywnych uwag - zaznacza Urszula Sienkiewicz, rzecznik prasowy prezydenta. - Uznaliśmy więc, że akcję warto kontynuować przez wakacje.

Maciej Kosk, prezes stowarzyszenia Rowerowy Białystok, jest zadowolony.

- Rozwiązanie skierowane jest głównie do rodzin z małymi dziećmi i ma ułatwiać im organizację wycieczek za miasto - mówi. - Wytrawni rowerzyści raczej nie skorzystają z tego udogodnienia, chyba że zdarzy im się jakaś awaria.

Dlatego jego zdaniem akcja powinna objąć kolejne autobusy, przede wszystkim docierające na obrzeża miasta. Sienkiewicz deklaruje, że do 20 czerwca na stronie www.bialystok.pl pojawi się pełna informacja o następnych rowerowych liniach.

- Bierzemy pod uwagę m.in. "dwójkę" docierającą w okolice plaży w Dojlidach, "piątkę" przecinającą praktycznie całe miasto, czy "dziesiątkę" kursującą w kierunku Księżyna - zdradza. - Rowery chcemy też wpuścić do autobusów dojeżdżających do Jurowiec i Wasilkowa.

To nie koniec dobrych nowin. Autobusy oznaczone niebieską naklejką z rowerem będą jeździły nie tylko w weekendy.

Sienkiewicz obiecuje, że urzędnicy zastanawiają się również, jak lepiej rozpropagować informacje o możliwości przewożenia jednośladów komunikacją miejską. Na razie mają się pojawić na stronach internetowych miasta oraz stowarzyszenia Rowerowy Białystok. Nie wiadomo jednak, czy w autobusach pojawią się specjalne komunikaty głosowe oraz plakaty na przystankach.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona