Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Trójmiasto: Automaty na bilety SKM tylko po polsku

Michał Tusk, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Sezon turystyczny w pełni, ale automaty biletowe Szybkiej Kolei Miejskiej nadal nie doczekały się angielskiej i niemieckiej wersji oprogramowania.
Pierwszych sześć automatów biletowych w ramach eksperymentu pojawiło się na przystankach SKM jeszcze w styczniu.

- Sprawdziły się znakomicie - mówi Paweł Wróblewski, rzecznik Szybkiej Kolei Miejskiej.

Urządzenia miały dwie wady - często kończyły im się drobne i nie wyświetlały komunikatów w innym języku niż polski. Pierwszy problem starano się poprawić z różnym skutkiem, drugiego nawet nie tknięto. W tym czasie rozpoczął się sezon turystyczny i pociągi SKM wypełniły się gośćmi z zagranicy.

Firma postanowiła jednak iść za ciosem. Założenie było proste - kolejnych dwanaście sztuk pojawi się na tych stacjach, które pominięto na początku roku. Teraz automaty będą na każdym przystanku od Gdańska Głównego po Gdynię Stocznię. Oprócz tego jedno urządzenie zostanie zamontowane w Chyloni, a na dworcu głównym w Gdańsku do starego automatu zostanie dodany nowy (wcześniej tworzyły się kolejki chętnych). - Nowe automaty są już wyposażone w czytniki kart miejskich, które, jako wspólny bilet na SKM i komunikację miejską Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej wprowadzi na jesieni tego roku - mówi Wróblewski.

W poniedziałek nowy automat stał już na peronie 4. gdańskiego dworca. Od swojego starszego brata różnił się kolorem (jest czerwony, a stare są niebieskie) oraz tym, że był wyłączony. W tym samym czasie oddalony od niego o kilkanaście metrów egzemplarz ze stycznia wyświetlał na ekranie "urządzenie chwilowo nieczynne". Jak widać to ciągle dość częsta przypadłość automatów biletowych SKM.

- W nowych automatach niemiecki producent zamontował dodatkowe zbiorniki na drobne, dzięki czemu do takich sytuacji powinno dochodzić znacznie rzadziej - zapewnia rzecznik SKM.

Turyści na razie nie mają się jednak z czego cieszyć. Nowe automaty na początku komunikować się będą tylko po polsku.

- Razem z nowymi urządzeniami wprowadzimy wersję angielską i niemiecką we wszystkich automatach - obiecuje Wróblewski. - Wszystko będzie gotowe do 15 lipca.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona