Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tramwaje na Turzyn wrócą w połowie września

Mariusz Rabenda, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Rozpoczęła się przebudowa jednego z najgorszych odcinków torów w mieście.
W niedzielę wieczorem po raz ostatni tramwaje linii 7 i 9 przejechały z pl. Kościuszki przez Turzyn i dalej w kierunku Krzekowa i Głębokiego. Od poniedziałku zamknięty jest odcinek torów na ul. Bohaterów Warszawy pomiędzy Turzynem i ul. Jagiellońską.

- To torowisko należy do najbardziej zniszczonych w mieście, a jednocześnie jest to bardzo popularna trasa - mówi Krzysztof Turczyn, zastępca dyrektora ds. technicznych w Zakładzie Komunikacji Miejskiej.

W czasie wakacji wymieniony zostanie fragment od skrzyżowania z ul. Jagiellońską do przystanku Turzyn (bez skrętów). To dwa razy po 280 m torów.

- Zdemontowane zostanie obecne torowisko, zbudowane odwodnienie, wyłożony nowy tłuczeń, betonowe podkłady, na których wykonawca ułoży zupełnie nowe szyny tramwajowe - wylicza Zbigniew Dąbrowski, rzecznik MZK. - Koszt tych prac wynosi nieco ponad 1,5 mln zł. Chcielibyśmy przebudować znacznie dłuższy fragment torów, ale robimy tyle, na ile mamy pieniędzy.

Przerwa w kursowaniu tramwajów w tym rejonie ma potrwać do 15 września. Kłopoty z dojazdem na ul. Bohaterów Warszawy mogą trwać jednak dłużej, bo MZK już przygotowuje przetarg na modernizację kolejnego odcinka.

- Ma to być fragment od ul. Jagiellońskiej do ul. 5 lipca - mówi Dąbrowski.

Kiedy rozpocznie się ta przebudowa na razie nie wiadomo. Wiadomo za to, że podczas przebudowy nie będzie dodatkowej komunikacji zastępczej na tym odcinku.

- To niedobrze, bo ludzie do nas najczęściej jeżdżą tramwajami - martwi się Mirosława Kowalska z targowiska Turzyn.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nawet nie brał pod uwagę zorganizowania komunikacji zastępczej.

- Nie pierwszy raz wyłączony jest ruch tramwajowy w rejonie Turzyna i nigdy nie było dodatkowych autobusów - wyjaśnia Irena Starosta z ZDiTM. - Do pl. Kościuszki można dojechać "ósemką", a tam przesiąść się na autobus 75. W poniedziałek nikt nie zgłaszał pretensji, że tramwaje tam nie jeżdżą.

Prawdopodobnie z brakiem tramwajów w rejonie Turzyna będziemy musieli się borykać także podczas kolejnych wakacji. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w przyszłorocznym budżecie chce zarezerwować pieniądze na wymianę torów od pl. Kościuszki do Turzyna.

Jak jeżdżą tramwaje?

Linia 7 - kursuje na trasie: Krzekowo - Basen Górniczy ulicami: Jagiellońską, Piastów, Piłsudskiego, Matejki, pl. Żołnierza, Niepodległości do Bramy Portowej i dalej po stałej trasie wg specjalnego rozkładu jazdy.

Linia 9 - kursuje na trasie: Potulicka - Głębokie od Bramy Portowej ulicami: Niepodległości, pl. Żołnierza, Matejki, Piłsudskiego, Piastów, Jagiellońską do Bohaterów Warszawy i dalej po stałej trasie.

źródło: Gazeta Wyborcza

53 komentarze