Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Bydgoszcz: Będą nas wozić niskopodłogowe tramwaje

ka, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Dwa nowoczesne tramwaje oraz dwanaście autobusów przegubowych chcą kupić Miejskie Zakłady Komunikacyjne. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę nowego taboru.
Nowe tramwaje mają być pięcioczłonowe, klimatyzowane i niskopodłogowe, mieć po ok. 30 m długości i pomieścić co najmniej 210 pasażerów. - Po wprowadzeniu systemu przesiadkowego okazało się, że duże trudności z dojazdem z Fordonu i Centrum Onkologii do Śródmieścia mają osoby niepełnosprawne - tłumaczy Aleksander Grzybek, zastępca dyrektora MZK. - Wejście do wysokiego tramwaju to dla nich bariera nie do pokonania, stąd nasza decyzja.

Firma, dzięki dokapitalizowaniu z budżetu miasta, ma już pieniądze na zakup pierwszego składu. Jest szansa, że pasażerowie będą mogli jeździć nim po Bydgoszczy na początku przyszłego roku. Na razie nie wiadomo, skąd spółka weźmie środki na kupno drugiego składu. - Liczymy, że uzyskamy pomoc od miasta - mówi Grzybek. - Jednak jeśli tak się nie stanie, będziemy musieli poszukać środków we własnym zakresie.

Wartość całego zamówienia to ok. 14 mln zł. Producenci mają czas na złożenie ofert do 7 sierpnia. Duże szanse na zwycięstwo w postępowaniu przetargowym ma bydgoska PESA, która produkuje podobne tramwaje dla Elbląga, Warszawy i Łodzi.

Wcześniej, bo do 30 lipca, do MZK powinni zgłosić się chętni na dostarczenie 12 nowych, niskopodłogowych autobusów przegubowych. Przewoźnik pierwotnie planował ten zakup dopiero w grudniu, ale musi się spieszyć, żeby nie stracić pozycji w mieście. Zarząd Dróg Miejskich w ubiegłym tygodniu ogłosił przetarg na obsługę najważniejszej bydgoskiej linii autobusowej nr 69. Wkrótce rozpocznie się też postępowanie dotyczące świadczenia usług na pozostałych 26 trasach. - Żeby sprostać oczekiwaniom ZDMiKP, nie obejdzie się bez kupna nowego taboru - mówią w MZK. W ciągu ostatniego 1,5 roku miejski przewoźnik kupił już 43 nowe autobusy.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy