Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Płock: Komunikacja Miejska sprzedała długi gapowiczów

Mariusz Piotrowski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark

Płocczanie, którzy nawet przez kilka lat uchylali się od zapłacenia kary za jazdę bez biletu w autobusie, nie mogą czuć się bezpiecznie. Mandaty nie uległy przedawnieniu, a Komunikacja Miejska sprzedała właśnie długi gapowiczów firmie windykacyjnej ze Śląska.
- Kilku łysych panów z bejsbolami w rękach wpada do domu i egzekwuje dług... Dla naszej branży to bardzo krzywdzący stereotyp - mówi Agnieszka Ryś ze Śląskiej Agencji Finansowej. - Nie używamy takich metod, ale sądzę, że jesteśmy równie skuteczni - dodaje ze śmiechem.

To właśnie Śląska Agencja Finansowa wykupiła niespłacone wierzytelności płockich pasażerów z lat 2000-2005, a dodatkowo przez najbliższy rok zajmie się też bieżącymi gapowiczami.

Okazuje się, że płocczanie bardzo lubią jeździć bez biletów. - Firma windykacyjna wykupiła od nas ok. 10 tys. niezapłaconych mandatów - przyznaje prezes Komunikacji Miejskiej Piotr Kamiński. Wśród ukaranych jest wielu recydywistów, z którymi KM podjęła już walkę. Jeśli gapowicz trzy razy w ciągu roku zostanie złapany i nie zapłaci mandatów, KM wpisze go do Krajowego Rejestru Długów oraz pozwie do sądu. A z KRD nie ma żartów - delikwent raz wpisany na listę może mieć w przyszłości problemy z wzięciem kredytu, zakupami na raty czy nawet kupnem telefonu.

Uchylający się od płacenia mandatów z wcześniejszych lat nie mają lepiej. Śląska Agencja Finansowa najpierw zbombarduje ich monitami i telefonami, domagając się uregulowania długu, a w ostateczności odda sprawę do sądu. - Najczęściej nie jest to potrzebne, ludzie płacą zwykle już po drugim upomnieniu - mówi Ryś.

Po paru latach zwłoki kwota będzie powiększona o ustawowe odsetki, które obecnie wynoszą 11,5 proc. w skali roku. Niby niewiele, ale gdy skumuluje się się je z kilku lat, może wyjść pokaźna sumka.

Obecnie za przyjemność jazdy bez biletu płaci się w Płocku 100 zł (plus 2 zł za bilet). Z kolei uczniowie i studenci, którzy jadą z biletem ulgowym i zapomnieli legitymacji, muszą ponieść opłatę manipulacyjną - 10 zł.

Na liście dłużników

Od lutego 2006 Komunikacja Miejska wpisuje nazwiska dłużników do Krajowego Rejestru Długów. Klientami KRD są spółdzielnie mieszkaniowe, dostawcy mediów, operatorzy telefoniczni etc. Według danych z 18 lipca w Płocku mieszkają 1722 osoby wpisane do Krajowego Rejestru Dłużników. Średnio płocczanie są dłużni innym 5 tys. zł., wierzytelności rekordzisty wynoszą 32 tys.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona