Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: "Tratajowa" parada na otwarcie

Lech Bojarski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez djdark; zmodyfikowane

Będzie tort, koncert orkiestry dętej i prezydent Poznania Ryszard Grobelny prowadzący konny tramwaj. 14 sierpnia w Poznaniu wielka feta z okazji otwarcia nowej trasy tramwajowej na Rataje
Budowa trasy tramwajowej w śródmieściu już się prawie zakończyła. Na odcinku między ul. Szkolną a Jana Pawła II gotowe są tory i przystanki. Ostatnie prace toczą się jeszcze na wysokości Kupca Poznańskiego, gdzie nowe torowisko włączane jest w istniejącą sieć.

Poznaniacy mogą więc zacząć wielkie odliczanie. Za dwa tygodnie mieszkańcy Rataj zaczną korzystać z nowego szybkiego połączenia. Dzięki temu, że tramwaje będą mogły jeździć przez most św. Rocha, podróż na przykład z pętli na os. Lecha do przystanku przy Kupcu Poznańskim potrwa zaledwie 9 minut.

Zanim jednak pierwsi pasażerowie zaczną korzystać z nowego połączenia, władze miasta, Zarząd Dróg Miejskich i MPK planują uroczyste otwarcie trasy. Bo jest co świętować. W końcu to pierwsza od czasu otwarcia Pestki (1997 r.) nowa trasa tramwajowa w Poznaniu.

14 sierpnia poznaniaków czeka więc w centrum miasta kilka atrakcji. Od godz. 17 na ul. Podgórnej przy pl. Wiosny Ludów mieszkańców zabawiał będzie teatr uliczny. Natomiast ceremonia otwarcia przy akompaniamencie orkiestry dętej MPK odbędzie się o godz. 18 na ul. Kórnickiej. W chwili przecięcia wstęgi w niebo wzbiją się setki balonów. Z Kórnickiej kolumna tramwajów wyruszy do centrum na pl. Wiosny Ludów. Na czele pojedzie konny tramwaj, którym powozić będzie prezydent Grobelny. Na godz. 18.40 planowane jest powitanie parady na ul. Podgórnej, m.in. przez Starego Marycha, Bamberkę oraz patronów miasta Piotra i Pawła. Poznaniacy, którzy przybędą na pl. Wiosny Ludów, zostaną poczęstowani tortem. Do godz. 19.30 towarzyszyć im będzie także orkiestra.

A następnego dnia na nowej trasie zaczną już liniowo kursować tramwaje. Przypomnijmy, że przez most św. Rocha pojadą tramwaje trzech linii: "piątka", "trzynastka" i "szesnastka". Zmiana przebiegu linii 5 i 13 polega na tym, że zamiast ul. Królowej Jadwigi pojadą przez most św. Rocha. Czas ich przejazdu z Rataj do centrum skróci się o kilka minut. Takie zmiany oznaczają jednak, że zniknie bezpośrednia relacja rondo Rataje - ul. Strzelecka. Dlatego MPK zastanawia się, jeszcze czy nie zmienić trasy "trójki" tak, by jechała właśnie przez rondo Rataje, ul. Królowej Jadwigi i centrum miasta.

W wypadku linii 16 w grę wchodzi natomiast wydłużenie trasy. Tramwaj, który dziś zawraca na Al. Marcinkowskiego, pojedzie dalej Podgórną i nową trasą do pętli na os. Lecha.

źródło: Gazeta Wyborcza

możliwość komentowania została wyłączona